| AlexDorinel a întrebat:

Care a făcut mai multe pentru omul de rand: nazismul (extrema dreapta) sau comunismul(extrema stanga)?

Credeți ca dacă comunismul nu ar fi existat, am mai fi fost asa dezvoltați cum suntem acum?

36 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ce a facut comunismu am enumerat si stii, insa o sa-ti zic cum e cu extrema dreapta.

Comunistii stii ca au facut destule pentru om, ti-a dat servici asigurat, nu exista somaj, aveai nivel de trai cat de cat, aveai sistem de sanatate accesibil oricui si fara bani (nu ca acu ca dai 320 lei o consultatie de 20 minute la Medlife), aveai invatamant gratis, chiar si manuale gratuite.
Ti-a facut apartamente cu toate conditiile la pret bun sa le poti lua, sau daca stateai in chirie la stat, aveai chirie foarte mica, nu ca acu ca dai juma de salariu chirie.

Si am zis, nu pune ceausismul unde nu se gasea nimic si stateai in frig, ca aia era dictatura nu comunism, eu zic de comunismul aplicat ca lumea.
Adica cum era pana in 1977 si la noi cand era bine, se gaseau de toate, aveai caldura si tot. Intreaba sa vezi.

Acuma cu extrema dreapta:
Extrema dreapta e dreapta dura, deci omu nu conteaza, e cumva sclavie, sa muncesti tu intens ca sa-i tii pe nazistii conducatori, fac crime si omoara pe cei de alta rasa asa aiurea fara nici un argument, vor sa faca razboi eventual ca sa se extinda.
E rautatea intruchipata.
Daca ai sa cunosti un nazist, ai sa vezi cat de rau e.
Nu face mai nimic pentru om. Pai daca dreapta nu face, cum sa faca dreapta aia care e mai dreapta?!

Cam asa.

| UnOmAnonim a răspuns (pentru Mosotti):

H
o
l
o
d
o
m
o
r

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Lasa ala holodomor, ca aia a fost o parte urata care nu are treaba cu socialismul sau comunismul bine aplicat.
Nu compara dictatura cu ce zic eu.
Asa cum nu compari dictatura comunista ceausista cu ce zic eu, eu zic de sistemul de stanga bine aplicat, nu altceva.

| UnOmAnonim a răspuns (pentru Mosotti):

Peste tot unde a fost aplicat comunismul, a rămas sărăcie și cimitire pline. Ca un exemplu, uite decalajul est-vest din Europa. Sau, uite decalajul dintre Germania de Est și cea de Vest.

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Pai si unde era capitalismul cum a fost? Anglia, SUA si altii cate bubuieli n-au facut ca sa ia ei ce vor de prin alte parti.
Si unde a fost nazismul s-a lasat cu mai multe cimitire, culmea.

Macar comunismul a facut si bine pentru oamenii de rand, nazismu ce a facut? Doar razboi si cimitire.
Si nu s-a lasat cu cimitire peste tot, la rusi stalin i-a omorat pe aia am zis de ce, ca doreau aia sa aduca capitalismul ala "frumos" din SUA, ca sa puna SUA mana pe tara.
Lumea l-a plans pe stalin, pai am vb eu cu oameni care au trait atunci, au zis ca o duceau binisor, i-a scos din evu mediu practic, ca cu tarul acolo erau.
Ii durea pe ei in cot ca a omorat Stalin tradatori aducatori de SUA acolo, pe ei ii interesa cum o duceau.

Pai prin doctrina extrema dreapta asta inseamna, crime, razboi, saracie, sclavie, rasism, deci e cel mai rau regim dintre toate, de aia a si fost interzis!

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmAnonim a răspuns (pentru Mosotti):

Sa deportezi milioane de oameni, doar după etnie, da. În a doua parte a existenței Uniunii Sovietice, după moartea lui Stalin, adică când a venit Hrusciov cu destalinizarea, economia a început să meargă mai bine, deoarece au putut să jefuiască țările cucerite. Pe lângă asta, Stalin a îmbinat naționalismul cu comunismul, pentru propagandă în Al Doilea Război Mondial, plus religia. Deci s-a făcut în a doua parte mai plăcut oamenilor de rând. Adică, după destrămarea URSS, când au pierdut teritorii rusești, cum ar fi Ucraina și Belarus, devenind capitaliști, rușilor nu le-a plăcut. E și normal să fie nostalgici după URSS, atunci țara lor era mai mare și economia mergea mai bine atunci.
Național-socialiștii voiau sa-i scoată pe evrei din Germania și din Europa, nu sa-i extermine. Holocaustul nu a existat. Evreii care au murit în lagărele de muncă, au murit din cauza bolilor. S-a descoperit că un membru al Partidului lui Hitler era evreu. Hitler l-a făcut arian de onoare, în loc să-l expulzeze.
Cu slavii acelasi lucru. De ce s-o fi aliat cu Croația și Bulgaria, dacă ăia erau slavi? De ce o fi redeschis bisericile când a atacat URSS?
Cu asiaticii aceeași poveste. Pe japonezi și chinezi i-a făcut arieni de onoare, spunând ca popoarele lor au avut realizări mai mari decat germanii.
A, desigur, a interzis grădinile zoologice umane, unde erau ținuți negrii.
Război? El nu voia război cu Franța, Anglia sau Polonia, el voia să distrugă comunismul din URSS cu ajutorul tarilor care voiau același lucru (România, ca exemplu, doar ca Carol II s-a prefăcut surd). Chiar a vrut o alianță cu Polonia, dar ăia nici n-au vrut sa audă. Cehoslovacia a fost împărțită pentru ca era un imperiu ceh care-i includea pe germani, slovaci, români, rusi și unguri. Și nici măcar n-a anexat-o. Ai auzit de Protectoratul Boemiei și Moraviei? Ai auzit de statul indenpendent slovac? A atacat Polonia pentru ca avea minoritati germane, și pentru ca voia granița cu URSS.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ai inteles, toata lumea trebuie sa aiba un trai decent, pai asa era in Germania, cum nu? SI asa e normal.
Deci cel mai de jos om al muncii care lucra full time isi permitea sa manance cam ce vrea, sa-si ia haine si cele necesare, o masina, sa-si plateasca utilitatile si sa ii ramana si ceva deoparte.
DIferentele incepeau de acolo in sus.
Deci erau mult la matura si asa mai departe, n-are treaba cu asta.
Iar profesorul o ducea mai bine ca maturatorul, insa si maturatorul o ducea decent, nu exista ceva sub acel nivel.
Chestia e ca la ei casele erau cam scumpe vizavi de salariu, si majoritatea stateau cu chirie dar le ajungea si asa.

Si cu cat erai mai competent o duceai si mai bine, dar asta e normal.

A avea o casa a ta unde sa stai e de bun simt, ca sa nu imbogatesti pe altii.
Deci merge asa chiar daca lumea e de la maturatoare la profesori universitari.

Pai castiga teren si am zis de ce, si dupa aia te ia dracu cum s-a mai intamplat, se pare ca lumea nu invata din istorie.
Ptr ca ti-am mai zis, doctrinele nu se schimba niciodata.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Cum îl chema pe membrul acela evreu al Partidului Nazist, să știm și noi?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Hitler nu a făcut „alianță" cu Croația. El a invadat Regatul Iugoslaviei, l-a dezmembrat și l-a împărțit în state marionetă, conduse de oameni loiali lor. (Așa au făcut și rușii „alianță" cu noi.) În exemplul tău cu Croația, l-au pus pe prințul Aimone, duce de Aosta, ca rege sub numele de Tomislav iar ca premier pe Ante Pavelić, apoi pe Nikola Mandić.
Doi la mână, Hitler și-a tras „alianță" cu Croația și Bulgaria din rațiuni politice, băgând scuza că slavii bulgari, slovaci și croați au puțin sânge german, nu sunt slavi puri ca în Rusia, Polonia sau Cehia și urmând ca după război să fie germanizați. Și scuza asta nu e chiar lipsită de temei. Să-i luăm pe bulgari:
Cea mai veche svastică din Europa a fost găsită în satul Altimir, Bulgaria, pe monezile tribului tracic Deroni. În limba bulgară, svastica încă mai are prezențe, cum ar fi în cuvântul „svetlina" („lumină"). Apoi, primii strămoși ai bulgarilor sunt geții și moesii; geții erau un trib tracic care aveau aceeași limbă cu dacii, conform lui Strabon. Herodot a scris în „Istorii" despre ei: „geții sunt cei mai viteji și mai curajoși dintre traci". Iar conform lucrării „Gaetica" al istoricului bizantin Jordanes, geții au migrat în „Scandza" (cel mai probabil o referire la Scandinavia, numită „Scandia" în latină), fiind deci strămoși ai popoarelor nordice. (Asta ca să nu mai vorbim că bulgarii, la origine, sunt turci, țara lor de origine fiind undeva prin Kazahstan sau Caucaz.)

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Pai mi se pare ca si Hitler in sine era evreu, si eva Braun era evreica si asa mai departe, la ei nu se aplica asta cu rasismul.
Pai pe evrei i-a exterminat in masa, ce a fost in lagare la gazare? Ca povesteau oameni care au scapat de acolo, ca evreii erau gazati si ca nu mai ieseau de acolo.

Majoritatea tarilor bogate o duceau bine si pe jefuirea altora, deci asta nu e noua treaba.

| UnOmAnonim a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Emil Maurice se chema. Știu bine ce a făcut în Iugoslavia (a invadat țara aia pentru că au dat ăia jos guvernul care semnase un tratat cu Germania în care se angajau c-o sa fie neutri). Vreau să spun că ar fi putut să anexeze foarte ușor Croația sau s-o dea italienilor. Mă rog, statul croat a fost mai mult opera lui Mussolini, dar ca și idee. Am uitat sa menționez ca putea foarte ușor să anexeze și Cehia, dar a făcut-o protectorat, iar Slovacia a devenit un stat independent pentru prima data în istoria sa. Parca am văzut un citat al lui Hitler în care zicea ca bulgarii nu sunt slavi, ci turcici, dar nu sunt sigur în privința originalității lui.

| UnOmAnonim a răspuns (pentru Mosotti):

Hitler nu era evreu. Asta e o minciuna post-război. Am auzit sa fi avut Eva Braun un strămoș îndepărtat evreu, dar nu sunt sigur 100%. Elie Wiesel, care zicea ca a fost la Auschwitz, a fost un mincinos.

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Eu asa auzisem ca ar fi fost evreu Hitler. Adevaru e ca sigur nu stim daca a fost sau nu evreu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Emil Maurice (1897-1972) a fost nu numai membru NSDAP: a fost cel mai bun prieten al lui Hitler când erau colegi de celulă în închisoare; lui Maurice i-a dictat Hitler „Mein Kampf". Doar că nu era evreu 100%, ci avea origini iudeo-germane; avea și sânge german. Asta e important deoarece în legile de la Nürnberg s-a definit clar că cei care aveau 3 sau 2 bunici evrei erau catalogați drept „Mischling" (rasă mixtă); cei de rasă mixtă aparțineau parțial națiunii și rasei germane, având dreptul la cetățenia germană. Maurice avea un statut superior evreului de rând oricum iar în 1935 Hitler l-a desemnat „arian de onoare" („Ehrenarianer"), făcându-l egal cu germanii.
În octombrie 1942, Hitler i-a propus lui Mussolini să anexe Croația, pentru ca trupele germane staționate în țară să poată pleca pe frontul de Est, dar dictatorul italian a refuzat, zicând că Italia n-ar putea controla bine țara.
Slovacia a existat ca stat independent din pură strategia militară, ca să poată ataca Hitler Polonia mai bine (nu uita că la primul arbitraj de la Viena, din 1938, Hitler nu s-a arătat prea reticent să cedeze ungurilor din teritoriul Cehoslovaciei, acolo unde azi e Slovacia).
Cehia a fost incorporată în Germania ca protectorat de teamă să nu sară Anglia și Franța la ceartă, căci Hitler deja luase o bucată de Cehoslovacia în 1938. Führer-ul l-a chemat pe Emil Hácha la Berlin și l-a presat să accepte integrarea Cehiei în Reich. După ce Hácha a acceptat, Konstantin von Neurath (care până câteva luni în urmă era Ministrul de Externe) a devenit „Reichsprotektor".
Știu și eu citatul în cauză.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai multe ce, pentru omul de rând? Crime? Ambele cam la fel.
Nu am fi fost asa de dezvoltați, am fi fost mai dezvoltați.

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "Ce a făcut mai multe pentru omul de rând, gripa spaniolă sau ciuma bubonică?"

| Lukasssz a răspuns:

Ambele au avut efecte dezastroase.

| chuckmanson a răspuns:

Comunismul, pentru toate crimele pe care le-a făcut, a adus o mulțime de beneficii pentru multe țări în care a fost aplicat. Rusia și China erau niște iaduri feudale în care toată lumea murea de foame înainte de comunism și o mulțime de oameni au fost scoși din sărăcie odată cu sosirea comuniștilor. Rusia devenise a doua cea mai mare putere economică.
Nazismul a făcut la fel de mult bine umanității pe cât au făcut cancerul, tuberculoza și ciuma bubonică.

| UnOmAnonim a răspuns (pentru chuckmanson):

Beneficii? Păi e clar că ești un comunist, sau cel puțin ești pe cale să devii unul. Dacă știai mai multa istorie, ai fi aflat că Rusia tarista era în plină dezvoltare economică, industrială, infrastructurala, șamd. Scoși din sărăcie? Bolșevicii au ucis 8 milioane de oameni în primii ani de teroare, ca peste nici alți 10 să înceapă una mai rea. Foamete cât vedeai cu ochii. Dacă nu pompau aliații în ei în Al Doilea Război Mondial, pierdeau războiul. Au reușit să-și pună economia pe picioare datorită faptului că au jefuit țările "eliberate" (mai ales România). Ei erau deja în faliment după Marele Război, lucru care mă face să cred că tezaurul nostru le-a prins bine. Te întreb, de ce crezi că milioane de ruși au colaborat cu național-socialiștii în Al Doilea Război Mondial?
Cât despre China maoista, din cauza lui Mao au murit de foame zeci de milioane de oameni iar economia Chinei era dusă dracu. A da, motivul pentru care China era dusă dracu înainte de venirea la putere a lui Mao era tot din cauza lui. El și comuniștii lui au început un lung și sângeros război civil. Motivul pentru care China actuală e atât de prosperă este datorita deschiderii la piața internațională, că altfel aveau soarta URSS-ului.
În România ce a făcut? A persecutat sute de mii de oameni, a înfometat alte sute de mii, a băgat țara într-o situație economică dusă dracu pentru a-și face parlament, a distrus biserici, șamd.
Oare de ce există decalajul est-vest? Mă rog, exista și înainte, dar ia ca exemplu Germania de Est și de Vest.
În schimb, național-socialismul a scos Germania din faliment, a făcut reforme pentru germanii de rând, a readus mândria națională, a adus Wehrmachtul la puterea de odinioară, șamd.
În Italia s-a redus decalajul nord-sud, tara a devenit autarha, s-au făcut reforme pentru omul de rand, trenurile au mers la timp, s- dezvoltat infrastructura, industria, etc, armata italiana a devenit puternica, mafia a fost eliminata, șamd. Un adevărat cancer.

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Extrema dreapta inseamna crima, razboi si exploatare si rasism prin doctrina, e cea mai urata doctrina, de aia a si fost interzisa international zeci de ani, nu intamplator. Au facut mult mai multe crime ca, comunistii sa zis, si au facut si degeaba abuziv.

Era un rahat dezvoltare economica pe tarism in rusia, era o saracie si asupreala asupra oamenilor de nu se putea, nici specialisti nu aveau, invatau doar aia cu bani, nu aveau locuinte, stateau in case de chirpici ca si la noi in Bucuresti majoritatea, nu aveau concediu, mai nimic nu aveau, pentru ca doctrina de dreapta care include si monarhia, nu tine cu omul de rand.
Nu aveau mai nimic, a zis stalin "daca in 10 ani nu ne ridicam, ne mananca hitler si altii", si din 29 a inceput sa faca si militar multe, sa se dezvolte militar.

Din 1929 in colo stalin s-a apucat sa faca treaba, sa le faca la oameni program de 8 ore de munca, gradinite, scoli gratis, sistem de sanatate, locuinte ieftine si asa mai departe. Astea-s fapte, discuta si tu cu oameni care au trait atunci, ca mama si bunica prietenului meu de etnie rusa si au zis, ca de cand cu stalin le-au mers binisor, nu se compara cu inainte.

Ca a omorat el din aia care vroiau sa-l sape si sa aduca americanismele in rusia ca sa vina sua sa puna mana pe ei, asta nu conta, ca pe popor il interesa cum o duce si cam atat.
Ca daca pe ceausescu il ura lumea pentru ne tinea in foame si frig, pe stalin l-au plans multi de tot cand a murit.

In Romania era bine pana in anii 77, se gaseau de toate, aveai munca asigurata, aveai trai decent, aveai locuinte la pret foarte bun sa-si ia tot omu cu toate conditiile, nu ca inainte.
Intreaba pe cine a trait atunci sa-ti zica.
Nu pune dictatura ceausista de dupa 77, ca aia ai dreptate, a fost o nenorocire, eu ma refer la sistem in sine.
Sau nu pune coreea de nord ca si acolo e o dictatura imputita.
Cu persecutarile aiurea nu-s nici eu de acord.

Dar mi se rupe mine pe cine persecuta ei daca eu o duc binisor sincer.
In sistemul monarhic in anii 20-30 te perscuta dur ca te muncea te de rupea 12-14 ore pe zi pe nimic ca sa-l imbogatesti pe patron, stateai in case de chirpici fara utilitati afara de curent, pana nici apa curenta nu aveai, luai din put, dadeai la roata sa scoti apa, si aveai WC in curte.
Nu ai bani nu invatai, deci nu aveai acces la carte sa iesi ceva daca aveai cap, doar smecherii isi permiteau.
Daca aveai bani te tratai, daca nu, mureai.
Asta nu vezi?

Ce au facut in 1907 astia ai tai? Au omorat tarani ca vroiau o viata mai bune ca erau exploatati de mosieri.
Ce au facut in 33 la grivita? Au impuscat muncitori din acelasi motiv, asta e in istorie, citeste.
Deci?

| UnOmAnonim a răspuns (pentru Mosotti):

În 1907 a fost o nenorocire, numai din vina lui Sturdza.
https://takoe-nebo.livejournal.com/570704.html
Nu neg, pe vremea lui Ceaușescu era mult mai bine. Aveam realizări în sport, se construia într-una, industria mergea, șamd. Faza e ca, cum ai spus și tu, l-a apucat nebunia în anii '80. Dar și după Ceaușescu, conducerea tot comunistoida a rămas. Iliescu, Năstase, Roman, Băsescu și cine mai erau au fost membri în partidul comunist, deci mai bine Ceaușescu, comunistul care făcea ceva, decât ăștia care vindeau tot.

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Cert e ca taranii aia vroiau o viata mai buna si au fost asasinati, asta e clar.
Pai era mai bine pana in anii 80 la ceausescu, ca se gaseau de toate, aveai utilitati fara oprire, aveai mai de toate.
Acuma ce faci? Nu mai produci nimic, dai 300 lei pe o consultatie la medic de 15-20 de minute la Sanador, medicamente scumpe, ai vandut resursele cu totul, pamanturile, tot ai dat.
Apartamentele si prost facute costa de 2-3 ori mai mult raportat la salariu fata de atunci.

Roman si Basescu sunt de dreapta, astia au vandut tot, si Constantinescu.

Iliescu macar n-a vandut resurse si nimic, pe vremea lui ca cetatean strain nu aveai voie sa cumperi teren aici.
Nu a dat petrolul si gazele, n-a dat retrocederi adica n-a dat tara inapoi la smecherii care au luat tot la vremea aia pe spatele altora.
Nu i-a dat regelui pensie mare de pomana, nu i-a dat palatele inapoi ca astia.
Ti-a dat la pret foarte mic apartamentul unde stateai cu chirie la stat, ca sa ai unde sta.
Deci astea nu ti le-ar fi facut aia de dreapta sub nici o forma.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru chuckmanson):

"Nazismul a făcut la fel de mult bine umanității pe cât au făcut cancerul, tuberculoza și ciuma bubonică."
Asta a dedus creierașul tău, din câtă istorie știe el. Nu sunt nazist și recunosc că Holocaustul a fost ceva oribil, dar văd că tu ești omul lui Putin, trimis aici să-l pupe undeva pe Stalin.
După ce Germania a pierdut Primul Război Mondial, Antanta a obligat-o să semneze un tratat de pace în Palatul Versailles, pe 28 iunie 1919. Prin el, Germania și-a pierdut toate coloniile, anumite regiuni din țară erau cedate Franței, Danemarcei și noii Republici Polone iar startul devenea o republică. Această republică, instaurată în 1918, după abdicarea kaizer-ului, a existat până în 1933, când a venit Hitler la putere. Tratatul de pace mai prevedea demilitarizarea Armatei Germane la 100.000 de cadre militare, împărțite în 7 regimente de infanterie și 3 de cavalerie. De asemenea, Germaniei i s-a impus să plătească reparații de război în valoare de cam 363 MILIARDE de euro Antantei, lucru care a falimentat economia Germaniei: în 1914, 50 de mărci valorau un dolar american; în 1923, 4, 2 miliarde de mărci valorau tot atât. Oamenii mergeau la cumpărături cu căruțe întregi de bani, care oricum nu mai valorau nimic. Situația s-ar mai îmbunătățit un pic în 1925, pentru a cădea din nou în 1929, odată cu Marea Depresiune. Deja în 1933, vreo 40% din populația Germaniei era compusă din șomeri. Apoi au venit naziștii. Hitler și-a dat seama că condițiile impuse la Versailles fac imposibilă dezvoltarea Germaniei, deci le-a ignorat pur și simplu. Crescând armata, a creat noi locuri de muncă. Vânzând mare parte din proprietatea statului către companii private, a adus banii în bugetul statului. Deja în 1936 șomajul aproape a dispărut din Germania. De aia Hitler era iubit de poporul german în perioada interbelică: a ridicat Germania din cenușă. Așa că mai ușor cu critica.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Deci consideri că genocidul și purificarea etnică sunt ok?
Răspunsul asta dovedește ce țară imbecila suntem și în ce hal fără de hal e sistemul de învățământ

| UnOmAnonim a răspuns (pentru chuckmanson):

Purificare etnica, genocid? Atunci ce dracu s-a aliat Hitler cu bulgarii și croații, care erau slavi? Hitler a fost primit ca un eliberator în URSS. Și lasa-ma cu minciuna aia de holocaust.

| chuckmanson a răspuns:

Știam ca ești rasist dar asta e cu totul alt nivel

| chuckmanson a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Ba prostule tu realizezi ca sunt 44 de tari în Europa care au culturi complet diferite fata de celelalte deci ideea de a avea o singura națiune în Europa este la fel de imbecila pe cât creierul tău nu? În al doilea rand îți zic eu ca dacă s-ar instaura un regim fascist mâine, tu ai fi printre primii aruncați în lagăr deci taci și fa-ti temele băiețel frustrat ce ești.
"Ce treaba are sistemul de învățământ cu gândirea mea/ noastră?"
Dovedește clar ca nu a fost în stare sa te educe. Sau mai bine zis, ca tu ai trecut prin școală ca gasca prin apă.

| chuckmanson a răspuns:

"La ora de istorie noua ni l a lăudat pe Hitler ca a fost bun, și asa trebuie."
Vezi, mi-ai dovedit argumentul ca suntem o țară imbecila cu un sistem de învățământ inutil.
"Ma refer la faptul ca în fiecare tara ar trebui sa fie doar nația aia sau alte nații europene, dar nu africani, chinezi etc."
De ce? Spune-ti un argument! Cu ce te afectează pe tine culoarea pielii altei persoane? Imigrația ajuta economie și mai multa diversitate face omenirea mai unita și ajuta la eliminarea rasismului. Cam toți experții sunt de acord ca beneficiile imigrației sunt mult mai mari decât orice dezavantaj. Spune sincer, crezi în teoria conspiraționista ca evreii vor să distrugă rasa alba prin imigrație? Sau ești pur și simplu un virgin frustrat care crede ca o națiune complet alba o sa ii aducă o iubita?

| chuckmanson a răspuns:

Și dacă urăști comunismul asa mult, de ce mai ai poza de profil cu stema României Socialiste?rolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Ok, e clar că fie ai iq negativ, fie ești troll de 2 bani deci nu am motive să mai continui conversația

| UnOmAnonim a răspuns:

Prima variantă. A doua a fost o unealtă evreiască.