| AvalohAlyn a întrebat:

Care au fost partile bune ale comunismului și ale epocii Ceaușescu?

15 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

1. Fiecare avea un loc de muncă.
2. Uniformele școlare, ca să NU existe diferențe între elevi, toți erau egali.
3. Salariile erau apropiate, ca să NU existe 2 categorii de oameni: bogați și săraci.
4. Oamenii erau mult mai uniți și respectoși.
5.Nu existau droguri, cerșetori.
6. Nunțile, petrecerile erau mai faine, veneau și cei neinvitați.
7. Femeile mai gospodine, bărbații mai muncitori.

Etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Ce trist este acest raspuns.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trist?

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Pentru ca raspunsul tau caracterizeaza o societate ingradita nu una prospera

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Mai bine una îngrădită și deșteaptă, decât una prosperă și proastă!

Fiecare cu părerea lui. Puteai să ignori, că eu nu ție ți-am scris.

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Desteapta? Amuzant.
Chiar crezi ca oamenii erau educati si destepti pe vremea lui Ceausescu?

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Erau. (Sau depinde ce înțelegi tu prin cuvintele alea)

Acum, nu vezi? Chiar nu vezi?
1. Profesorii (unii) umiliți de elevi, unde vezi tu educație aici? Unde?
2. Oamenii erau buni pe partea de practică, azi oricine are facultate, dar practică? 2-3. Bravo!
3. Toți munceau! Până și cei cu probleme de sănătate. Azi, unul sănătos, ce face? Mănâncă semințe și scuipă pe stradă. Ți se pare că am evoluat?
4. Nu ți-a fost frică să mergi pe stradă, atunci. Acum, nu ști nici cine ți-a dat în cap. Asta DA, educație!
5. Nu erau droguri. Azi plin de ele. E de bine? Sunt deștepți ăștia? Mi și groază de ceea ce poate fii mai târziu.

Repet: Ți se pare că am evoluat? Suntem chiar atât de buni? De invidiat? Mai sapă!

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

1. profesori umiliti de elevi? or fi, asta inseamna ca nu stiu sa se impuna pedagogic in fata lor. In schimb sistemul comunist iti baga ce vroia el in edicatie... cu forta. Istoria cum o vroiau ei, limba rusa ca as vroiau ei...

2. Oamenii erau buni pe practica pentru ca regimul comunist ura intelectualii. Era greu sa le faca fata celor educati asa ca preferau sa umple fabricile cu oameni care functionau drept roboti. Stai tu linistit ca sunt suficienti buni in practica si azi.

3. Aia e fix alegerea lui ca scuipa seminte pe strada. Daca nu e capabil locul lui e luat de altul care poate.

4. Nu imi e frica sa meg pe strada in Romania de azi. Chiar deloc. In schimbi prin anii 80 iti era frica sa vorbesti pe strada. Nu stii cand ajungeai la puscarie

5. acum 40 ani nu erau droguri mai pe niciunde...

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Probabil că ești băiat, și de aia nu ți frică să mergi pe stradă.
Eu sunt fată. Și de fete e mai ușor să te agați, că noi nu putem să ne apărăm, doar una care e halterofilă.

Droguri erau și acum 40 de ani. Nu la noi, că era strict la vamă, nu puteau intra în țară. În alte părți...erau în loc de pâine.

Și cum ar trebui profesorii să se impună pedagogic în fața elevilor? Că orice i-ai zice, nu te ascultă și mai vine și cu mama la școală, că na... drepturile copilului. Îți pierzi locul de muncă, dacă se insistă un pic mai mult, adică ți-o luat pita de la gură. Asta-i o dovadă a răutății noastre. Abia așteptăm să facem rău cuiva, și să ieșim noi bine. NU suntem pe drumul cel bun. Ne ducem în jos.

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Romania e o tara sigura comparativ cu multe altele in lumea asta. Sa fim seriosi. Lasa dramatizarea.

Sunt profesori care prin modul de a preda si a se face intelesi si interesanti se pot impune. Nici nu poți compara felul asta de a educa cu teroarea impusa in scoli in anii comunismului cand erai judecat la propriu ca nu aveai numarul matricol lipita de haine.

Hai arata mi statistici ca acum 40 ani consumul de droguri in europa era la nivelul de acum.

Tu nu cred ca ai trait vremurile alea cand traiai zilnic cu spaima ca poți fi inchis pentru parerea ta. Libertatea omului nu se poate compara cu nimic.

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Se vede cât e de sigură România!

Corect. Libertatea omului nu se poate compara cu nimic. Dar despre care libertate vorbim? Că și în ziua de azi răspunzi pentru ce zici sau faci. Și în orice țară răspunzi. Te referi la libertatea aia de a pleca din țară. Și comunismul nu le dădea voie. Păi mulți au plecat și mai bine nu o duc ei acolo. Sau te referi la libertatea de a spune propria părere? Păi și dacă o spui, ce? Ține cineva cont de ea? Nu! Ai vorbit degeaba.
Dacă ar fi un conflict între noi 2, niciunul nu ar plăti sau am plăti amândoi. Dacă ar fi un conflict între tine și o persoană mai de sus, crede-mă că pierzi 100%, o să pierzi cu dovada și cu adevărul în mână. De ce? Pentru că banii vorbesc, și NU adevărul tău.

Cât despre droguri, NU are cum să fie la același nivel. E logic. Nu trebuie statistici. Totul ține de conducerea dintr-o țară, poliție, controale, etc.

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Dupa fraza asta

"Sau te referi la libertatea de a spune propria părere? Păi și dacă o spui, ce?"

Nu mai pot continua discuția cu tine. Si am mai citit si rahatu asta

https://www.tpu.ro/......-schimbat/

Si poate ar trebui sa iti dau dreptate si unii nu ar trebui sa aiba dreptul sa se exprime

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Spui părerea și 2-3 or fi curioși de ce ai zis tu, restul nu, că așa e lumea... N-ai ce face, degeaba te superi sau enervezi sau cum vrei tu.

"Nu mai pot continua discuția cu tine". Nici nu trebuia să existe așa ceva. Eu i-am răspuns celui care mi-a scris. Dar dacă ai simțit nevoia să intervi, am zis hai.

Cât despre întrebarea mea, NU trebuie să-ți dau explicații, dar am auzit una alta și am zis să întreb și eu lumea. NU am făcut nimic rău.

Oricum, chiar cu întrebarea mea te aperi tu? Serios? Cum ar fi să caut și eu o întrebare de-a ta și să ne atacăm? Chiar am fi de tot râsul! Și așa ceva NU o să existe din partea mea. Nu mă interesează întrebările tale. Asta stimți să scrii, scrie liniștit!

O duminică faină să ai!

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Nu ma apar cu intrebarea ta, cu aia iti dau dreptate. In fine, nu nai pot discuta cu cineva care are parerea ca nu e neevoie sa ne exprimam.

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

1. Întrebarea mea, cretină și fără nici o valoare, NU are nici o legătură cu subiectul despre comunism. Tu ai adus-o în discuție ca să mă ataci pe mine, ai crezut că e lovitură de 1000 de puncte..."na, i-am zis-o la asta". N-ai gândit bine. Trebuia să-mi astupi gura, la subiectul comunism și nu la ce am postat eu acu 100 de ani.

2. Dacă tu "nu mai poți să discuți", de ce mai scrii? Te contrazici singur.

3. Ai "libertatea" de a mă ignora. Te rog eu, ignoră-mă! Se poate?