| anonim_4396 a întrebat:

Care e viteza maxima cu care se poate circula pe autostrada, fără sa iti ia carnetul, gen doar sa primești amenda și puncte

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

179km/h.

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

De fapt 180! aia cu 179 e valabilă doar pentru cei ce au audi a3

| Începătorul988 a răspuns (pentru sierra1):

Asta se numeste rasism! Acum ma simt exclus din popor! sad

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu-i bai - înțeleg că treci în altă echipă dacă-ți vinzi mașina (echipa VW?)

| Începătorul988 a răspuns (pentru sierra1):

Hehe, la ora 15/16 v-a ajunge viitorul proprietar al masinii. Cat despre urmatoare masina, chiar nu stiu! O vand cu 6200€(6500, si am lasat pana la 6200). Urmaresc piata masinilor acum, ma gandesc la un a4b7 de 2.0 140cai, dar mai astept multe pareri. Nu ma mai grabesc acum

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."
Fata de aceasta prevedere, daca esti incepator, viteza maxima admisa pe autostrada pentru tine va fi de 110 km/h.
Avand in vedere ca depasirea cu peste 50 km a vitezei maxime admise se sanctioneaza cu suspendarea dreptului de a conduce pentru 90 de zile poti circula cu maximum 160 km/h fara a risca aceasta sanctiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara permis ramai cand treci cu 50km peste limita admisa pe respectivul sector de drum.

| sierra1 a răspuns:

" Suspendarea dreptului de a conduce pe perioada de 90 de zile
Împreună cu amendă ...pentru următoarele contravenții: depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise..."

rezultă că dacă maximul admis e 130/h și depășești asta cu cel mult 50km/h rezulta 180 pe oră. Dar ca să nu ai emoții, nu depăși 179, 9999(9) pe oră

| BroascaCuElice a răspuns:

130 km/h iar viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.

| suntserios a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Nu cred ca asta a intrebat

| Începătorul988 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Gresit! Am trecut cu 160/170 pe autostrada pe langa radar, si nimic! Si am mamaligile in geam(pe spate nu se vede, dar ma rog)

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Începătorul988):

Asa scrie in legislatie

| Începătorul988 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Dintre legislatie si viata reala, e drum lung. laughing