| Gabitzu246 a întrebat:

Care este diferenta dintre cod rutier si legislatie rutiera? mi-am luat o carte de cod rutier pentru ca sa invat la scoala de soferi si cineva mi-a spus ca nu este buna ca trebuie sa inveti mai intai legislatia.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul rutier, de fapt OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, ultima din 2012, este legea de baza din cadrul legislatiei rutiere. In aceasta mai intra Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, ultima din 2013, Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea, cu md. si compl. ulterioare, ultima din 2013, Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura inmatricularii, cu md. si compl. ulterioare, OUG 9/2013 privind timbrul de mediu, cu md. tot din acest an, etc.

| iZberg a răspuns:

Legislatie rutiera este ceea ce inveti
si cod rutier ceea ce trebuie sa stii

| Isabellabella a răspuns:

Codul rutier (de fapt OUG 195/2002) este numai un act normativ din legislatia rutiera. Pe langa acesta mai exista Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006, Ordinul MAI nr.268/2010 privind examinarea pentru obtinerea permisului, etc. Primele 2 acte normative au suferit mai multe modificari si completari, de la adoptare si pana in prezent. Exista diverse carti care contin legislatie rutiera dar eu cred ca este mai bine sa studiezi actele normative, le gasesti actualizate pe portalul drpciv.ro. Numai bine!