| Ponce a întrebat:

Cate clase sunt necesare pentru examen pentru permisul auto? Pe unele siteuri scrie 8 pe altele scrie ca nu se cere.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, asa ca este destul sa stii citi si scrie.

| Ronnix a răspuns:

Nu conteaza studiile, conteaza doar sa stii sa scrii si sa citesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia, din pacate, nu aminteste nicaieri de vreo limita de clase absolvite. Teoretic daca stii sa scrii si sa citesti nu te opreste nimeni sa dai examenul de permis

| piratuu a răspuns:

Aia care zic ca nu se cer sunt dintr-un fel "de domeniul trecutului". Oricum, trebuie sa ai minim 8 clase absolvite ca sa-ti iei permisul

| Ponce explică (pentru piratuu):

In legislatia rutiera nu scrie asa ceva.

| EduardPirvu a răspuns:

Conform noului cod de procedura rutiera pentru a va putea înscrie în cadrul unui centru de pregătire a conducătorilor auto este necesar sa aveți dumneavoastră minimum 10 clase.