| Încrucişătorul a întrebat:

Câte feluri de poliţie există în România? Care "poliţie" (nu scriu degeaba între ghilimele) îi este atribuită lui Boc?

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Acestea sunt toate structurile poliției române. Emil Boc nu are nici una "atribuită". Șefii de servicii sunt numiți în liste.
http://www.politiaromana.ro/ro/structura-politiei-romane/unitati-centrale

| Încrucişătorul explică (pentru valentingb):

Nu, în sensul că el a permis crearea ei şi că nu e una cu poliţia pe care o cunoaştem noi, în general.

Se văita un taximetrist că "poliţia lui Boc", că se duc banii acolo, că poliţiştii adevăraţi nu au bani pentru. echipament nou etc.