| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte imi trebuie si unde sa le depun,sunt din Craiova si as vrea sa pot obtine pensia pe luna in care tatal meu a decedat,acesta a lucrat in cadrul armatei,si avea pensie militara, ast ras urgent

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand vreau sa-mi exprim sincere condoleante pentru tatal tau si daca scrii numele s-ar putea sa-l cunosc si eu. Si eu sunt pensionar militar.
In al doi-lea rand iti spun urmatoarele, din lege:
Pensia pe luna decesului

Sumele ramase neincasate de catre pensionarul decedat se acorda:

sotului supravietuitor;
copiilor;
parintilor sau, in lipsa acestora, mostenitorilor legali si/sau, dupa caz, celorlalti mostenitori testamentari, in conditiile dreptului comun.

Actele necesare in vederea acordarii acestor sume sunt:

cerere-tip;
certificatul de deces (original si copie);
actul de identitate al solicitantului;
acte de stare civila ale solicitantului, din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul sau, dupa caz, actul care atesta calitatea de mostenitor;
talonul de pensie al persoanei decedate.
Actele se trimit cu confirmare de primire la Casa Sectoriala de Pensii a M.Ap.N. Adresa:
- Bucureşti, Strada Drumul Taberei nr. 7-9, sector 6, cod poştal 061418.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cererea tip o poti lua de la casa de pensii judeteana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai transversale? da ai o viata plina nene.numa dupa ultimele trei postari mi-am dat sama.ori nu e vorba despre tine? ai postat pentru un pretenas nu-i asa?

| TRANSVERSAL a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai ai intrat sa imi raspunzi sau sa te bagi sg in seama?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa-ti raspund a transversale da, mi-adusei aminte de bancu cu bula del puse pa al batran decedat la geam, ca era zi de pensie, si-i misca mana, sa-l vada postarita.acuma,pe tatal tau Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii.da cetii si despre alte probleme si gandii ca ai o viata plina.banuiesc ca ultima pensie, e dreptul lui daca a decedat in ultima decada a lunii.dar sigur nu stiu.tot un legist te poate indruma mai bine.

| TRANSVERSAL a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu toate int fac referire l mine

| TRANSVERSAL a răspuns:

Piticu Florin