| Lowkee a întrebat:

Ce este legea amnistiei si a gratierii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o lege prin care se inlatura raspunderea penala pentru o infractiune (amnistie) sau se iarta de pedeapsa aplicata, total sau partial, condamnatii penal (gratiere).

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna anularea raspunderii penale pentru anumite infractiuni, respectiv iertarea condamnatilor pentru infractiuni minore

| mihai69 a răspuns:

Este ceva necesar, dar făcută cu cap - nu pentru a feri „prietenii" de pârnaie.
În condițiile în care pușcăriile de la noi sunt supraaglomerate, iar costul întreținerii „chiriașilor" de acolo nu e chiar mic, iar de plătit îl plătim noi ăștia care ne vedem de treabă ar fi deosebit de util ca micile pedepse să poată fi de pildă comutate în muncă în folosul comunității sau chiar „iertate". La fel, pentru unii care au făcut fapte fără pericol social grav (gen „găinării") și mai au foarte puțin din pedeapsă, am putea să-i iertăm. Cel puțin o vreme, până calcă iar pe bec, dacă nu se învață minte.
Atenție! nu mă refer la baroni, corupți, bandiți cu „gulere albe" etc!

| eduard1 a răspuns (pentru mihai69):

Şcolile sunt supraaglomerate şi învăţământul costă prea mult. Ar fi deosebit de util să mai reducem şcolarizarea asta... Cum sună?

| mihai69 a răspuns (pentru eduard1):

Sună perfect; și așa majoritatea nu au ce căuta acolo. Pentru a deveni Pițy sau Coca nu e nevoie de nicio școală.

| Teardrop a răspuns:

Legea prin care parlamentarii primesc puterea de a fura şi mai mult dacă asta este posibil.

| aXandra a răspuns:

Această lege se vrea aplicată doar pentru cei de la guvernare. Deci, ditamai politicianul are dosar penal, este condamnat la închisoare și este eliberat și iertat prin această lege...
Numai în România se poate întâmpla așa ceva. Ca la noi la nimeni.

| Dumitru_Marian_1981_vdIa a răspuns:

Am nevoie de o pompa de cladura, pentru un spatiu foarte mare de IMM care dezvolta produse in domenul automatizarii.

Ce pompa de apa imi recomandati? Am gasit acest site ( http://www.termocasa.ro/pompe-de-caldura.html), voi ce parere aveti? Va intreb pentru ca imi doresc sa preaiu produse doar din Romania, pentru a ajuta Romania, prin investitia pe care o acord.

Astept raspunsurile voastre!