| KanezuY a întrebat:

se va retrage acel OUG(legea gratierii)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG privind gratierea nu a fost adoptat de Guvern. Guvernul a intocmit un proiect de lege, care va fi discutat in Parlament si acesta va adopta sau nu legea privind gratierea. Daca legea va fi adoptata de Parlament se va trimite Presedintelui spre promulgare si acesta o poate promulga sau o poate trimite CCR pentru a face controlul de constitutionalitate ori sa restituie Parlamentului legea, pentru o noua discutie. Abia dupa ce Parlamentul aproba iarasi legea, asa cum a fost de prima data sau intr-o noua redactare, Presedintele este obligat sa o pronunte.
Si eu sunt de acord cu o lege a gratierii, pentru infractiunile mai usoare si care au produs pagube mici ori paubele au fost recuperate.

| Joncy a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce? Esti beneficiar asa-i?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Joncy):

Mi-am explicat pozitia, tu n-ai facut-o. La ce sa fiu beneficiar?
Pentru a spune asta, ar fi trebuit sa te documentezi putin, uitandu-te pe profilul meu.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea gratierii nu a fost aprobata in primul rand

a fost aprobata OU privind abuzul in serviciul si cel mai probabil la cat de pornit e psd sa distruga tot nu vor retrage nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil

| Insideb0i a răspuns:

Numai daca facem noi revolutie!

| Joncy a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca vor renunta! Au ajuns prea departe. Dar speranta moare ultima.