| MarisRadu91 a întrebat:

Ce inseamna inchisoarea cu suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este "inchisoare cu suspendare" ci suspendarea executarii pedepsei sub supreveghere.
Conform Codului penal, citez:
"ART.91.Condiţiile suspendării executării pedepsei sub supraveghere
  (1) Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere dacă sunt întrunite următoarele condiţii:
  a) pedeapsa aplicată, inclusiv în caz de concurs de infracţiuni, este închisoarea de cel mult 3 ani;
  b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu excepţia cazurilor prevăzute în art. 42 sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;
  c) infractorul şi-a manifestat acordul de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii;
  d) în raport de persoana infractorului, de conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, de eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare, instanţa apreciază că aplicarea pedepsei este suficientă şi, chiar fără executarea acesteia, condamnatul nu va mai comite alte infracţiuni, însă este necesară supravegherea conduitei sale pentru o perioadă determinată."
Pentru detalii citeste art.91-98 Cod penal.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inseamna ca primesti o pedeapsa, care iti ramane in cazier, doar ca nu vei fi inchis, ci ramai in libertate, respectand anumite conditii. Insa in cazul in care in perioada stabilita de instanta comiti o noua infractiune, pe langa pedeapsa primita pentru aceasta vei executa automat si pedeapsa suspendata.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Înseamnă că beneficiezi de a sta acasă în condițiile în care ai fost condamnat. Trebuie să respecți anumite condiții, de exemplu să nu părăseşti țara, să plăteşti datoriile la stat şi să fii cât mai "cuminte"...altfel intri direct la puşcărie

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Implica vizite la oficiul de probatiune. O data pe luna maxim, unde dai cu subsemnatul. Dar de te pune dracu' sa comiti vreo chestie penala in timpul de probatiune (in general dublul pedepsei cu suspendare), intri direct la bulau pe pedeapsa initiala, si mai primesti un spor pentru nenorocirea comisa in perioada de probatiune.

| DomnulFantastic a răspuns:

Adica pedeapsa poate fi redusa.
De ex daca ai primit 3 ani cu suspendare pedeapsa poate sa iti fie redusa pana pe la jumatate..si ajungi sa faci doar 1 an de inchisoare

| suntserios a răspuns (pentru DomnulFantastic):

Daca e cu suspendare inseamna ca nu faci deloc inchisoare, doar te supui unor reguli

| DomnulFantastic a răspuns (pentru suntserios):

Aha,ok