Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

116 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Miroase rau pentru copii.

| Mădă0611 a răspuns:

Noua ni se pare scarbos ca ne gandim ca se saruta si fac altceva, dar si intre heterosexuali e scarbos daca respectivii sunt scarbosi, si un copil, ca lumea se gandeste automat la adoptie, o sa fie dezgustat sau traumatizat fie ca vede 2 homosexuali sau doi heterosexuali facand anumite lucruri.
Daca unii au dreptul sa se casatoreasca, si ceilati ar trebui sa aiba, doar tot oameni sunt.

| sublime89 a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu vor fi legalizate si la noi, pentru ca aici e vorba de drepturile omului. Va fi la fel ca si in cazul drepturilor cetatenilor americani de culoare, probabil.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex?"
-Dragostea e dragoste.
"Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?"
-De ce nu?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Video-ul e genial. Dovada ca oamenii nu se nasc homofobi. Le este impus de societate.

NOname
| NOname a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Corect. Cum niciun copil nu se naşte rasist, aşa niciun copil nu se naşte nici homofob; deci dacă ceva şi este nenatural, acel ceva este mai degrabă o mentalitate greşită, o ură iraţională impusă de societate, mai ales în unele comunităţi (majoritatea religioase).

Este stupid, nesimţit şi bolnav să te simţi deranjat de relaţiile consensuale între adulţi, care nu te privesc (de orice fel ar fi ele) şi să consideri că ai dreptul să încalci celorlalţi acest drept, absolut firesc.

Mentalitatea celor cu pancarde anti-LGBT a rămas, din nefericire, la nivelul Evului Mediu, când alergau cu furci după "vrăjitoare", ardeau oameni de ştiinţă şi distrugeau pe oricine era diferit/incomod.
http://i.imgur.com/6ZleOMW.jpg
http://i.imgur.com/NxgGfaF.png

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Imi amintesc ca vazusem un reportaj despre parada gay in Romania, iar dupa a inceput "Marsul oamenilor normali" sau ceva de genul. Ei sustineau "casatoria normala". Nu stiu ce inteleg ei prin "normal".

NOname
| NOname a răspuns (pentru DarkAndDreary):

O aroganţă stupidă şi tendenţioasă.
Unii se luptă pentru că drepturile chiar le sunt încălcate şi îşi fac măcar o zi pe an în care se pot simţi auziţi şi liberi (să nu se mai pretindă că sunt inexistenţi, pe modelul Rusiei sau ţărilor musulmane), iar alţii, cu drepturile intacte, dar nesimţiţi, în loc să-i susţină sau măcar să-şi vadă de treaba lor şi să nu le îngreuneze viaţa, îşi bat joc, ca nişte idioţi.
Dacă asta încuiaţii şi mitocanii homofobi etichetează ca "normal", mă bucur că nu sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici anti. Toti avem dreptul la exprimare, la iubire.
Da, nu este normal sa vezi cupluri de barbati sau femei(e impotriva pegilor lui Dzeu Tatal, dar e loc si pentru ei in Univers). In ce privete copiii in cazul lor!? Ei bine aici este p reala problema.
Vor fi marginalizati la scoala, traumatizati(ca asa e sistemul Sa distrugem nu sa sustinem, nu sa ajutam). Dincolo de acest aspect ce sanse are acel/acei copiii sa aiba o viata sexuala hetero in urma acestei experientei de o viata pana la urma(sa traiesti 16/18 ani in acest tipar de viata e o varsta totusi). Aici e singurul meu...in ce priveste acest tip de relatie.
Toate cele bune.

| Hakuouki a răspuns:

Ideologia mea este un pic diferita decat cea a celorlalti, personal as starpii drepturile omului, deci si pe acesta si deci, ar ramane interzise.

| Gabi3021 a răspuns:

Drepturile Omului n-au nimic in comun cu destrabalarea.

| Mediocre a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui.

| JohnnyBi a răspuns:

Eu as interzice dovezile de afectiune in public (gen tandreturi, sarut, pipait, etc). si pe baza asta, fiecare sa faca ce vrea in limita bunului simt.

Răspuns utilizator avertizat
| andr3i29618 a răspuns:

Fereasca sfantu...laughing)))

| gefakterrealismus a răspuns:

Suntem in 2014 si lumea inca are ceva cu asta. Mai bine ar ramane asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie? Nu se pot iubi si fara acte de la primarie? Am inteles ca exista cupluri heterosexuale care reusesc sa-si imparta fericirea si fara acte de la primarie sau popa. Ma indoiesc ca ar fi vorba despre acceptare, cei care au o problema cu homosexualitatea vor avea o problema indiferent daca ar fi sau nu legalizate casatoriile dintre persoanele de acelasi sex.

Nu am nici o parere personala despre legalizare in sine. Indiferent daca se vor casatorii intre ei sau nu eu tot o lingurita de zahar imi voi pune in cafea, dimineata.

| creeperno999 a răspuns:

In Romania nu trebuie sa fie gays!

| Sxx a răspuns:

Clar, interzise.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu sustin astfel de casatorii

| LEGALSERVNET a răspuns:

Ar trebui sa ramana interzise! Consider ca homosexualitatea este o boala si trebuie tratata ca atare! Cei care au ales acest comportament deviant, trebuie sa ramana discreti. Este suficient ca societatea ii tolereaza.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie? Nu se pot iubi si fara acte de la primarie?"

Krakilla, din cauza birocraţiei şi anumitor legi, actele ce atestă căsătoria într-un cuplu deseori pot aduce avantaje, iar lipsa lor - dezavantaje.
Explicaţia mai detaliată în răspunsul meu de aici:
http://www.tpu.ro/......riage-and/

...deci nici în cazul persoanelor LGBT nu e neapărat doar un moft, deşi nici dacă ar fi, nu văd de ce ar trebui să le fie interzis, când toţi ceilalţi au liber la el.
Toţi ar trebui să aibă dreptul de a se căsători cu cine vor, iar că fiecare în parte alege să-l folosească sau nu (din fel şi fel de motive) e partea a doua şi irelevantă. Ideea e să nu existe interdicţii cretine şi nedrepte şi discriminări idioate, primitive şi fără sens. Este drept ca de un drept (ce teoretic ţine de dreptate) să poată beneficia toţi, nu doar cei cu "părul blond" şi "ochii albaştri".

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar o sa te ineci cu cafeaua aia cand o sa-i vezi cum se ling ostentativ prin parcuri!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sa se duca dracu 1000 ani sa nu-i vad! Numai ideea in sine ma scarbeste.Desigur ca aici ma refer la relatia barbat>barbat. Lesbienele nu ma deranjeaza chiar deloc.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Bineinteles.
"Urasc homoseualii! Dar lesbienele... lesbienele imi plac"

| frouzz a răspuns:

Nu am probleme cu casatoria lor.Am probleme doar cu adoptia care mi se pare gresita.Cum se vor simti acei copii la scoala? Vor fi marginalizati.Ii vor intreba profesorii "Cum se numesc parintii tai?" si ei vor zice "ion si vasile". Cam naspa.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si cam ce ai vrea! Sa le urasc? I-am a man for god's sake!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Tu realizezi ca 'gay' inseamna si man on man, si girl on girl.
Deci cum poti sa urasti homosexualii, dar sa-ti placa lesbienele?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Stiu ma ce inseamna dar o femeie pentru mine-i tot femeie!

| σκμ a răspuns:

Mai bine să rămână interzise, vrei să vezi pe stradă gay care își i-au limba-n gură?