Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

116 răspunsuri:
| dianainsta01 a răspuns:

Ar trebui legalizate, cu siguranta. nu poti sa condamni un om cu un lucru pe care nu il poate controla, si care este in natura lui. nelasandu-i sa se casatoareaca practic le rapesti un drept pe care oricine ar trebui sa il aiba.

| σκμ a răspuns:

Mai bine să rămână interzise, vrei să vezi pe stradă gay care își i-au limba-n gură?

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Să nu se iubească lumea în voie pentru că tu nu vrei să vezi "care își i-au limba-n gură?"? Well, no. Libertate, asta trebuie. Cum tu eşti liber să-ţi mozoleşti prietena în mijlocul trotuarului, acelaşi drept îl au şi persoanele homosexuale. Ei nu tot oameni sunt?winking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Emmeii):

''Cum tu eşti liber să-ţi mozoleşti prietena în mijlocul trotuarului''
Mie asta mi se pare nesimtire maxima si lipsa de respect fata de cei din jur. Indiferent de orientarea sexuala mozoleala se face in privat.

In alta ordine de idei multi ati fi niste sindicalisti exceptionali. Eu de exemplu nu-mi consum niciodata energia sa militez pentru ceva care nu ma afecteaza. Dar eu n-am deloc mintea odihnita.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Daca eu fac mozol cu pisi a mea nu cred ca oripilez pe nimeni.Un copil daca-i vede pe mami si pe tati ca se mozolesc o sa creada ca-i amuzant dar daca-l vede pe tati cu unchiu ca o fac nu cred ca mai e la fel de amuzant.Eu nu vad cu ce as putea fii mai cinstit de atat.Lamureste-ma! Personal nu vad ok relatia dintre doi barbati indiferent cum ai privi asta.Nici la femei nu mi se pare normal si crede-ma ca latura sentimentala dintre ele nu mi se pare interesanta.Latura sexuala in schimb...
Nu e normal ca doua persoane de acelasi sex sa simta ceva mai mult decat prietenie! Ne-am duce dracu toti daca ne-am iubi cu persoane de acelasi sex.De exemplu ma scarbeste maxim faza cu elthon john care intentiona sa adopte un copil! Nu as lasa in veci un copil, mai ales daca-i al meu sa vada doi homosexuali pe strada, fie ei barbati sau femei. Daca s-ar pune vreodata problema sa explic unui copil ce face nea gheorghe cu nea marin pe banca in parc fii ferm convins ca nu l-as invata sa-i accepte! Convingerea mea nu tine de religie fiindca nu cred in nici un dumnezeu, tine de moralitate.Da era o gluma ca tot erai asa pornit pe mine!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Acum am vazut ca esti femeie.

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Copii nu se nasc homofobi! Noi îi învăţăm că femeile îşi au locul lângă bărbat, şi nu altfel! Fiecare este liber să iubească pe cine vrea, şi poate pe mine m-ar deranja să văd cum îi dai limbi în gură prietenei tale, pardon lui "pisi a ta". Şi de ce ne-am duce toţi dracu dacă ne-am iubi cu persoane de acelaşi sex? Nu cred că iubirea e un păcat, mai ales dacă e sinceră! Depinde şi de cum îţi vei educa tu copii, iar dacă tu spui că îi vei învăţa să nu accepte homosexualitatea, ce vei face dacă un copil de-al tău ar fi aşa? L-ai renega? Doamne fereşte, nu văd care este problema cu persoanele gay. Plus că în general aceste persoane îşi ascund relaţiile, deci cu atât mai mult : care este problema ta? Pot să se iubească şi să face ce vor atâta timp cât tu nu îi vezi. Tu nu îi vezi, nu ştii. Fair enough? Eu cred că da.

| Emmeii a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Normal că este lipsă de respect, nu am zis că este ceva ce ar trebui să facă. Era un exemplu pentru a compara. ^^

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Exemplu:Conchita Wrust, Mai vrei alții depravați?

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Exemplu a ce?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Asa cum ai zis si tu noi ne invatam copii.Eu unu sa am un baiat l-as educa in asa fel incat femeia sa fie centrul lui nu sa descopere singur te miri ce minune pe internet! Prefer sa-i arat eu o femeie frumoasa pe strada decat sa o vada el pe internet si imediat langa un videoclip cu homosexuali! Gandeste-te ce ar fi fost daca tatal tau ar fi plecat cu vecinu gheorghe! Mai erai oare aici sa promovezi homosexuali? Nu vad problema in a ma saruta cu,, pisi" intr-un parc.E normal si fizic si moral.E femeie, o iubesc, e prietena mea nu a altuia deci nu vad exemplul negativ in chestia asta.Adica cine poate spune,, fiule sa nu faci ca astia doi.Sa te ascunzi dupa sifonier cand iti saruti iubita ca se uita urat babele''! Daca nu sunt la vedere, chestie de care ma indoiesc grav, sa faca ce vor dar sa nu dea un exemplu negativ mai ales copiilor.

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

De acord, nu mi-aş dori ca tatăl meu să plece cu un alt bărbat. Însă nu cred că e corect ca alte persoane de acelaşi sex să se iubească, dacă asta simt. Copii tăi îi educi aşa cum ştii tu, nu am de gând să îţi spun ce să faci. Şii nu am venit cu gând de ceartă, aşa încât n-o să mai continui. O seară bună să ai!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Exemplu de gay promovat aiurea in public in fata tuturor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Departe de mine gandul sa ne certam. Expuneam niste pareri personale atat eu cat si tu.Chiar nu as avea dc sa ma cert cu tine.O seara frumoasa sa ai!

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Frate nu te înțeleg vrei să mai fie alții depravații mintalii cum e Conchita Wrust? Așa exemplu vrei să le dai copiilor tăi? E GRAV.

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Să iubeşti o persoană de acelaşi sex înseamnă să fii depravat mintal? Tu auzi ce spui? Măsoară-ţi cuvintele în primul rând şi apoi discutăm. Cred că nu ştii ce înseamnă boli mintale, de aceea foloseşti acel apelativ pentru persoanele homosexuale. Cum am mai spus, spun şi-acum : copii nu se nasc homofobi. Dacă tu le bagi în cap de mici că e greşit un anumit lucru, cu acel lucru cresc şi li se pare firesc. Am văzut multe reportaje cu copii ai căror părinţi erau 2 bărbaţi sau 2 femei, şi copii erau perfect normali şi iubiţi. Care este problema ta? Copii tăi or să primească un exemplu prost? Închide-le şi lor ochii, taie-le cablul la internet, la TV, etc. Dar nu numi nişte oameni perfect normal, cu libertatea de a iubi pe cine doresc "depravaţi mintali". Ai puţin respect.

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Bine dacă zici tu că e normal...Ți-ar convenii să-ți vezi copilul pe care l-ai crescut să ajungă GAY sau dacă e fată LESBIANĂ.Nu te-ar deranja, nu?

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Va fi copilul meu. Dacă îl iubeşti aşa cum orice părinte îşi iubeşte copilul, l-aş accepta aşa cum este! Nu poţi nici tu, nici eu, nici altcineva să impună cuiva pe cine să iubească. Aşa este?

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Sincer mă bucur că îți susții punctul de vedere.BRAVO.

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Mulţumesc. La fel ar trebui să facă orice altă persoană.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru σκμ):

S-ar putea ca gay-ii care-si iau limba in gura sa stie mai multa gramatica de exemplu. Fiindca in cazul de fata iau se scrie impreunat fiind declinarea de la a lua.

Si zic asta pentru ca in caz ca ai uitat sau nu stii, unii dintre cei mai buni actori, artisti si designeri sunt, daca nu gay, cel putin bisexuali.

Multe din trendurile in moda sunt date de designeri gay. Asa ca ai toate sansele sa ai prin garderoba ceva creat mai mult sau mai putin de un gay. Ce-o sa-i faci? Ii dai foc tricoului sau pantalonilor in cauza?

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine că ești tu perfect, și nu greșești niciodată.

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu înțeleg te-a durut pe tine undeva că am scris greșit? Tu nu greșești? Las-o moale.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru σκμ):

N-am gresit niciodata in privinta cratimei. Stiu bine diferenta intre iau si i-au si daca tot ai de scris doua randuri ar fi bine sa verifici de doua ori. E doar un sfat, tu faci cum crezi. Eu fac unele greseli, uneori, privind povestile cu a fi, sa fii, nu fi, dar incep sa le invat si eu.

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Am scris în grabă și nu am pus cratima.O să fiu mai atent data viitoare.

| Leatherleader a răspuns:

O parere foarte proasta! Ar trebui interzise in toate tarile!

Răspuns utilizator avertizat
| Alissa11 a răspuns:

Sa ramana interzise. Daca Dumnezeu a zis ca barbatul si femeia sa se uneasca, de ce sa schimbe oamenii asta. Mie mi se pare o idee de prost gust si nu as accepta asa ceva...

| Sxx a răspuns:

Clar, interzise.

| timeOUT a răspuns:

Nu cred ca o sa fie legalizata in urmatorii 5 ani,, dar daca aceste cupluri se tot extind in lume, o sa apara si la noi, dar nu sunt de acord.

| Mediocre a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui.

| Xulescu006 a răspuns:

Atata timp cat pe mine nu ma afecteaza cu nimic, sa se legatizate.

| Transformice1 a răspuns:

Ma $#@& pe drepturile lor de oameni ce mama masii un copil mic care trece pe strada si ar vedea asa ceva sum credeti ca ar reactiona? sau ce i-ar raspunde parintii daca iar intreba ce e cu oamenii aia 2!

| Anonym985544 a răspuns:

Ar trebuii legalizate, pentru ca nu poti interzice unui om sa iubeasca. Din pacate nu cred ca se va legaliza pentru ca in biblie scrie ca casatoria cu acelasi sex te trimitie in Iad. Mie mi se pare absurd sa fi ars doar pentru ca iubesti dar persoanele religioase nu straight face.

| NASA10 a răspuns:

Sa ramana interzise. Dar de ce te intereseaza?

| frouzz a răspuns:

Nu am probleme cu casatoria lor.Am probleme doar cu adoptia care mi se pare gresita.Cum se vor simti acei copii la scoala? Vor fi marginalizati.Ii vor intreba profesorii "Cum se numesc parintii tai?" si ei vor zice "ion si vasile". Cam naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaCool120 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui legalizate, fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum vrea si se simte mai bine, homofobia este o prostie impusa de cei ingusti la minte...

| Dearscorpion a răspuns:

Nu nu sunt de acord sa fie legalizate..asta e bataie de joc, nu dragoste

| σκμ a răspuns (pentru Dearscorpion):

BINE ZIS! Aceste persoane sunt dezgustătoare!

| AlexandruAdrianPetrovschi a răspuns:

Hmmm... E alegerea ta cu cine te pupi, si ce sex are, dar nu vad rostul unei legaturi precum cununia intre doua persoane care nu pot sa produca copii in special in zillele noastre cand populatia romana scade, iar populatia jegosilor de straini creste, din partea mea pentru straini, chiar le recomand casatoria homo sau orice mijloc prin care li se reduce efectivul potential chiar si un pic.

| Eli2508 a răspuns:

Pai mie mi se pare foarte dezgustator, dar cred ca vor fi legalizate si in Romania curand.

| umbramilenium a răspuns:

Îmi pare sincer rău să observ că marea majoritate nu înţelege de fapt ce înseamnă căsătoria şi că nu totul se rezumă la a ne înmulţi ca iepurii, ci mai presus este latura noastră omenească, ceea ce ne deosebeşte de restul necuvântătoarelor: iubirea. Contează şi ca noi să ne simţim bine.
Homosexualii asta simt, asta iubesc. La fel cum heterosexualii manifestă o preferinţă pentru persoanele de sex opus. Homosexualitatea nu se mai în considerare drept o problemă psihică de prin 1957. Au demonstrat-o studiile, e clar dovedit că homosexualii n-au nimic în plus sau în minus faţă de noi. Personal nu mi se corect ca două persoane de acelaşi sex să nu se iubească, să nu-şi poată manifesta iubirea şi dragostea din moment ce asta simt.
Sunt de părere că ar trebui legalizate, şi presimt că într-un viitor apropiat vor fi legale. Dorinţa mea nu este ca homosexualii să fie încurajaţi în ceea ce priveşte tandreţurile şi sărutările în public, dar repet, nu mi se pare corect ca doi homosexuali să nu-şi poată împărtăşi dragostea, să fie constrânşi, să le fie teamă/ruşine să-şi recunoască orientarea sexuală din pricina faptului că vor fi judecaţi/puşi la zid. Căsătoria înseamnă o şansă, şansă pe care concubinajul nu o oferă. Căsătoria este considerată a fi o instituţie bazată pe relaţia dintre parteneri, care implică respect reciproc, încredere şi dăruire. Prin căsătorie trebuie înţelese toate implicaţiile şi acceptarea a tuturor părţilor şi bune cât şi rele ale persoanei de alături. Căsătoria implică o serie de compromisuri, înţelegere, comunicare. Motivul din care un heterosexual doreşte să se căsătorească, întocmai se aplică şi în cazul homosexualului. A accepta înseamnă a fi tolerant. Iar toleranţa este o virtute înaltă, al cărui revers se regăseşte prea des, din păcate, în zilele noastre. La urma urmei, fiecare cu opinia lui. Şi că tot bătea un user apropo că viaţa copiilor va fi afectată din pricina legalizării căsătoriilor dintre persoanele de acelaşi sex. Întocmai! De ce? Simplu! Refuzăm să ne informăm din vreme proprii copii în legătura cu relaţiile homosexuale. La fel de bine cum le explicăm că sinuciderea sau violul sunt lucruri pe care nu ar trebui să le facă vreodată, astfel ar fi necesar pentru o mai bună înţelegere (plus că dă dovadă de inteligenţă) să-i informăm şi despre preferinţele altora. Atunci când un copil e curios, trebuie să-l lămurim. Iar dacă nu, va fi tentant să experimenteze el însuşi lucrurile pe care părinţii le consideră tabu şi despre care refuză cu înverşunare să vorbească.

| creeperno999 a răspuns:

In Romania nu trebuie sa fie gays!

| MaryCM a răspuns:

Nu mi se pare ceva firesc si nu cred ca ar trebui sa se legalizeze asa ceva... cred ca e impotriva naturii. Sincer, chiar nu mi-as dori sa vad doua persoane de acelasi sex sarutandu-se...

| aStrangeGirl a răspuns:

Ba, eu consider ca fiecare ar trebui sa faca ce vrea. Ar trebui sa l intereseze strict viata lui. Dar din pacate, oamenii din zilele noastre catalogheaza repede si prost.

| TeoNV a răspuns:

Ar trebui legalizate. oamenii au dreptul sa iubeasca pe cine vor ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoNV):

Lol. Iubirea e deja legalizata...

| kmy609 a răspuns:

Acum ceva timp mi se parea ciudat sa vad persoane de acelasi sex sarutandu-se, acum am alta parere de cand numai sunt in tara, pentru ca in Romania am crescut auzind vorbele batranilor cu conceptiile lor. Nu vom fi la nivelul altor tari niciodata daca nu acceptam ce exista, degeaba ne facem ca nu vedem, ca nu suntem de acord pentru ca nu avem ce.i face. Ar trebui discutat mai intens despre subiectul asta pentru ca in viitorul apropiat sau indepartat (depinde de mentalitatea oamenilor) sa fie ceva normal... Si da sunt de acord cu casatoriile intre persoanele de acelasi sex pentru ca nu numai noi cei care avem parteneri de sex opus avem dreptul la normalitate

| Bruneta97 a răspuns:

In niciun caz! Adica sa vad fete sau baieti pupandu-se intre ei? Chiar nu! Cele mai frumoase si normale relatii raman cele in care exista un baiat si o fata.

| Gabi3021 a răspuns:

Drepturile Omului n-au nimic in comun cu destrabalarea.

| andr3i29618 a răspuns:

Fereasca sfantu...laughing)))

| alex298 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ramana interzise astfle de casatorii si relatii de acelasi sex, eu sincer urasc astfel de relatii, lesby inca se poate dar ghey nici intr-un caz eu sincer i-as impusca pe acesti oameni

| Finibus_Nosce_1980 a răspuns:

Ar trebui sa ne uitam mai des la fericirea nostra si sa-i lasam pe altii sa-si vada de fericirea lor - cat despre drepturi ar trebuiisa fie aceleshi pentru toti indiferent de felul sexualitatii... in acelasi fel trebuie respectat celibatul si absinentza, dar na suntem inca intre copac si paman si inca mai aruncam cu banane unii in altii pentru felul in care le decojim!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Finibus_Nosce_1980):

Banane? Right! Si cine decojeste banana?

| gefakterrealismus a răspuns:

Suntem in 2014 si lumea inca are ceva cu asta. Mai bine ar ramane asa.