| victor987 a întrebat:

Ce parere aveti despre desfiintarea sau macar eliminare partidelor politice de pe foile de vot? candidatii sa fie pusi in ordine alfabetica iar cetateanul sa nu mai fie o oita care sa puna stampila acolo unde vede insemnele partidului ci sa fie nevoit sa se informeze pe cine voteaza si de ce?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să se elimine orice, eu tot voi mâzgăli foaia aia când voi vota. laughing Poate fac şi un desen frumos pe acolo, mai bag nişte sfinţi şi dumnezei...

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu s-ar informa nici asa, crede-ma! ar cauta numele in lista si atat!

| mary4048 a răspuns:

E mai greu sa te informezi despre fiecare candidat in parte, pe cand daca este inregimentat intr-un partid politic, e clar ca urmeaza dogma acelui partid.Ar fi mai usor sa te uiti la platforma politica a partidului si sa vezi, care te "coafeaza"

| victor987 explică (pentru mary4048):

De asta suntem unde suntem o societate de adormiti...Desteapta te romane!

| mary4048 a răspuns (pentru victor987):

Esti chiar haios..cu alte cuvinte ma faci proasta! Spune-ne tu cum te vei informa despre fiecare candidat in parte, dat fiind faptul ca magariile nu se fac la vedere! Mai aflam cate ceva doar in campaniile electorale, cand candidatii se improasca cu rahat unii pe altii..in rest tacere!

| victor987 explică (pentru mary4048):

Nu conteaza cum si in ce fel pentru asta ai ziare tv radio sali in care pot exista dezbateri publice, gastile astea numite partide nu ar tebui promovate la nivel national si chiar mondial ci candidatul persoana care detine functia respectiva eu nu votez partidul ci omul...

| mary4048 a răspuns (pentru victor987):

Care om este si el propus de un partid politic! Cat priveste mass-media cata incredere ai? ..asa se fac cele mai mari manipulari! Arata-ne tu in care tara la putere este vreun independent, doar fiindca este el sfant? ..hai sa fim seriosi, noi nici macar nu mai tinem fraiele Romaniei..ne conduc altii din umbra, daca esti baiat destept, stii la ce ma refer!

| victor987 explică (pentru mary4048):

Tocmai de asta si as vrea sa nu mai existe astfel de monstrozitati si sa fie stipulat in lege ca nu au voie sa fie finantate de corporatii pentru campanii electorale etc sau macar sa fie totul vizibil sa vedem si noi cine le da banii...sunt uimit de cata dreptate avea JFK...

| mary4048 a răspuns (pentru victor987):

Legile sunt facute in genere pentru prostime! Uite cati o incalca si nu patesc nimic! Si apoi nu orice se numeste lege inseamna ca e facuta bine..omenirea este in declin si noua ordine mondiala este in curs de instalare, se insinueaza atat de lin ca unii nici nu-si dau seama! Sper doar sa nu apuc acele vremuri cand oamenii vor fi sclavii altor oameni!

| victor987 explică (pentru mary4048):

Le traim de ceva timp dar din ce vad cred ca se va accentua procesul au pus stapanire pe tot ...aici e vina tot a omului a societatii ca a permis sa se departeze atat de mult de natura si de relatia sa cu mediul inconjurator ..traim ca o turma iar unii smecheri ne conduc dupa interesele lor, pana societatea civila nu se va trezi nimic nu se va intampla...totul trebuie sa plece de la individ