| Alecsx25 a întrebat:

Ce pățești dacă conduci pe drumurile dintr-o comună? Gen pe drumurile "pietruite". Bineînțeles, fără un permis de conducere valid.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti prins de politie o sa ai dosar penal si poti fi condamnat, pentru conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Drum public sunt si ulitele din comuna, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| Mihai1810 a răspuns:

Daca e drum public faci puscarie daca nu e drum public nu patesti nimic.

| HTH a răspuns:

Drumul comunal este drum public, deci faci inchisoare. Face inchisoare si cel ce-ti da masina. E infractiune. Poti conduce pe drumuri ce nu sunt publice, de exemplu, daca stai la casa, fa-ti soseaua in curte si exerseaza cat doresti. ( just kiddin`)

| Alecsx25 explică (pentru HTH):

Nu serios, unde ar fi cel mai potrivit loc pur și simplu, să mergi cu mașina, dar fără permis?!

| nda a răspuns (pentru Alecsx25):

Exista poligoane unde poti sa mergi sa inveti sa conduci, dar te costa. nu stiu cum se taxeaza, banuiesc ca pe ora. daca nu vrei sa platesti poti sa mergi pe camp unde drumul nu e circulat de tractoare ca sa poti sa dai a 3-a si sa nu-ti rupi masina. dar vezi ca e ilegal ca e drum public si ala. dar daca te gandesti logic, cand trece politia pe un drum pe unde circula carute? niciodata. toti am condus candva fara permis. cel mai bine e sa mergi undeva la marginea unei localitati unde chiar nu trec masini deloc sau trece una din an in pasti. si sa nu iti faci un obicei din asta, plimba-te putin cu masina pana iti iei permisul.
daca vrei tu sa inveti pe cineva sa conduca, in caz ca te opreste politia, amandoi sunteti vinovati.
eu te sfatuiesc sa ai grija.