| sweetys a întrebat:

Ce presupune intentarea unui proces de hartuire psihica? Si ce intelegeti prin hartuire psihica? M-a amenintat colega ca ma cheama in proces. Si eu nu prea inteleg de ce si cum am hartuit-o psihic.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aici poti gasi definitia hartuirii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/H%C4%83r%C8%9Buire

Probabil, ea se simte jignita, frustrata de comportamentul tau.
Poti preveni un proces neplacut daca-i ceri scuze si o intrebi ce o deranjeaza, dupa care te abtii sa ai in continuare atitudine deranjanta fata de ea.

| sierra1 a răspuns:

Nu știu dacă în codul penal apare noțiunea invocată/
Dacă de încadrează aici atunci eșit câștiător
Art. 208

Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

| doctorandus a răspuns:

Exista tortura psihica, de ex. pluton de executie cu gloante oarbe sau ameninti pe cineva ca-i omori copiii daca nu marturiseste.

| HadesSs a răspuns:

Face misto de tine ca sa te sperie laughing

| Raducons a răspuns:

Nu exista asa ceva si chiar daca ar fi asa nu exista dovezi si nici martori sau poate are nu se stie, doar daca sunteti vreo sefa si nu v-ati purtat corespunzator cu subalternii.

| kopli a răspuns:

Revezi comportamentul tau fata de ea si, intreaba-i pe altii daca e corect. Tu, cu siguranta nu-ti dai seama ca gresesti.