| Petruts a întrebat:

Ce este o documentatie cadastrala? Mentionez ca mi-a fost ceruta de catre avocat pentru intentarea unui proces de uzucapiune asupra unui imobil, respectiv un teren intravilan.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o documentatie, intocmita de un topograf autorizat, care delimiteaza terenul respectiv si il individualizeza prin numar de carte funciara si numar cadastral, intocmind si o schita cadastrala cu incadrarea in zona si configuratia terenului in functie de coordonate. Pentru intocmirea documentatiei trebuie sa te adresezi unui topograf autorizat.

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Am fost la un topograf autorizat, imi masurase terenul prin vara iar eu credeam ca documentatia cadastrala nu mai e necesara daca mi a fost masurat terenul. Se pare ca sunt doua lucruri diferite, masurare si documentatie cadastrala. Numai bine!

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

Si inca ceva, chiar daca a fost facuta o expertiza cadastrala pe acel teren, mai este necesara si documentatia? Adica pretul mi se pare enorm, 1500 de lei, in conditiile in care acel teren a mai fost masurat si acum banuiesc ca pur si simplu se face o simpla analiza a terenului masurat anterior.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petruts):

Ti-am explicat in ce consta o documentatie cadastrala, inseamna mai mult ca o masurare a terenului.