| alinvamesul123 a întrebat:

Ce sa fac daca un prieten mi-a furat bani? La ora 10 aveam suma de 1100 lei (într-un dosar) cand a venit prietenul meu la mine. Am stat cu el 2-3 ore.(in acest timp m-am dus la baie timp de 15 minute. Am fost prin oraș. Cand am venit la 4 nu am mai găsit bani. (El a plecat de la mine)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a mai fost nimeni acasa la tine, cat timp ai lipsit, solicita-i sa-ti restituie banii si daca nu o face poti sa-i faci plangere penala pentru furt, desi ma indoiesc ca o sa obtii ceva daca el neaga si tu n-ai alte dovezi.

| isemilia a răspuns:

Spune-i ca ti-au disparut niste bani din casa si ca banuiesti ca vinovatul este el. Daca ai si dovezi care sustin ca il acuzi pe drept, iar amicul refuza sa iti dea banii, poti merge si la politie. (daca esti absolut sigur ca el a facut asta si poti demonstra, iar situatia nu se poate rezolva in niciun alt mod)