| IonutBCA777 a întrebat:

Ce sancțiuni se aplică unui părinte care își înjură copiii sau ii bate?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este reclamat sau se depune plangere penala parintele poate fi sanctionat contraventional cu avertisment ori amenda sau urmarit penal si condamnat pentru infractiunea savarsita.
De asemenea se poate cere si un ordin de protectie, conform L.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica mai pe scurt din ce a spus Ioandelasal: daca este grav te pot lua din fmilie si te dau la institutii. Acolo este si mai rau.

| darrio2007 a răspuns:

Poate fi scazut din drepturile parintesti, te va lua statul si te va interna intr-un camin. Ai vrea?

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate depune plangere impotriva parintelui, vine politia sau o comisie de protectie a copilului si investigheaza cazul.
Daca se dovedeste ca copilul este batut sau este in pericol acasa cu acest tata violent, este luat si dus intr-un camin pentru copii, unde este tinut si supravegheat de stat, pana la 18 ani.