| Anonim12t a întrebat:

Ce se întampla in momentul in care apare razboi intre 2 state membre Nato? De partea cui trece NATO?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trece de partea celui agresat, desi cred ca intrebarea ta este doar teoretica.
In practica nu cred ca poate avea loc un razboi intre 2 state NATO, avand in vedere de partea cui ar fi celelalte.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba da, a fost razboi in Cipru intre Grecia si Turcia. NATO n-a intervenit.

| romeo78 a răspuns:

Sunt tratate de neagresiune între statele membre NATO, dar și o colaborare interstatală, încât fiecare stat NATO știe orice mișcare a altui stat NATO.
Atacarea unui stat membru NATO, de către un alt membru se poate face doar dacă cel din urmă rupe tratatul de aderare și devine independent de NATO.

| Digikey a răspuns:

De partea celui mai puternic.

| BumiWolfie15 a răspuns:

NATO este o organizație care are ca scop prevenirea începerii unui eventual Al Treilea Război Mondial prin tratative. Normal ar fi de partea celui atacat sau cel a cărui idee nu trece peste principii corecte din punct de vedere moral (în caz dacă totul e pașnic ). Dar, ar încerca să aducă un compromis printr-o cale de mijloc.

| S417 a răspuns:

*razboi

| ionescuvasile007 a răspuns:

De partea cui aleg eu.