| Catali a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa recuperez taxa auto daca am pierdut talonul si cartea de identitate si chitanta dupa ce am vandut masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depui cererea de restituire, daca stii datele din cartea de identitate, certificatul de inmatriculare si chitanta, pe acestea trebuie sa le indici in cererea de restituire, pentru ca ANAF sa le poata verifica in bazele de date. Daca nu le stii te poti interesa la Serviciul de inmatriculari, acolo unde tu ai inmatriculat masina, precum si la ANAF pentru chitanta, inclusiv sa obtii copii.
Conform OUG 52/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4^1) Organul fiscal central verifică, în baza de date deţinută sau la care are acces, plata efectuată de către contribuabil reprezentând taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule/ taxa pe poluare pentru autovehicule/taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrul de mediu pentru autovehicule, precum şi informaţiile privind deţinerea în proprietate a autovehiculului şi informaţiile referitoare la înmatricularea acestuia, indicate în cererea de restituire."