| janvaljan a întrebat:

Cheltuielile de judecata intr-un proces sunt hotarate de judecator sau cum se face ca am inteles ca cine pierde trebuie sa plateasca tot.Acum cine hotaraste cine a "pierdut "sau nu?!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cheltuielile de judecata sunt acordate de judecator si se platesc de partea care pierde procesul. Se acorda cheltuielile de judecata dovedite cu acte de partea care a castigat procesul, respectiv taxa judiciara de timbru, timbrul judiciar, onorariu de avocat, onorariu de expertiza, cheltuieli cu martorii, etc, dupa caz. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Daca ai pierdut procesul, si cel cu care te judecai cere daune judecatoresti, tu platesti tot.

| janvaljan explică (pentru Mirciuuuuuuuu):

Instanta in motivare poate da impresia ca nici unul nu a pierdut deci cine si cum hotaraste cine a pierdut?!

| Mirciuuuuuuuu a răspuns (pentru janvaljan):

Imposibil, undeva tot trebuie sa fie dreptatea.

| janvaljan explică (pentru Mirciuuuuuuuu):

Deci sa inteleg ca judecatorul spune ce si cat.