| GeorgyIubitzicaTa a întrebat:

Avem in familie o persona decedata. DUPA un proces civil, i-au venit de plata cheltuielile de judecata. Neavand familie aceste cheltuieli trebuie sa le plateasca mama decedatului, el fiind decedat in luna aprilie a acestiu an?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal mostenitorii defunctului trebuie sa suporte si datoriile lui, bineinteles daca a ramas o masa succesorala dupa el - bunuri mobile si/ori imobile - si valoarea acestora este mai mare decat datoriile. Daca nu a ramas nimic nu sunt obligati sa-i plateasca datoriile. Numai bine!

4 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

Normal ar fi ca in cazul in care datoriile sunt mai mari decat valoarea masei succesorale sa se renununte in favoarea creditorului prin executare.

| leogeorgiana a răspuns:

Depinde cine a accepatat mostenirea. Daca a acceptat=o mama decedatului atunci va trebui sa suporte si pasivul(adica cheltuielile).

| GeorgyIubitzicaTa explică:

Mama defunctului a fost la finante; acestia spunandu-i ca-i vor pune oprire pe pensie.E normal?

| anca288 a răspuns:

Dupa decesul unei persoane, se face succesiune si persoana care il va mosteni, oricat de mic ar fi totalul bunurilor, mosteneste atat drepturile cat si obligatiile defunctului. Mama decedatului nu e obligata sa plateasca pur si simplu pentru ca i-a dat viata.