| mirey_7895 a întrebat:

Concediul medical se adauga la vechime? Ma intereseaza pentru indemnizatia de crestere a copilului.Pentru ca am un an dar in timpul acestia am cateva medicale.Se scad?

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Concediul medical nu constitue vechime in campul muncii.

| EUSIATIT a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti in concediul de 2 ani pentru cresterea copilului/? daca da cine ti adat tie concediu medical?//? din cite stiu eu nu se da concediu medical decit daca esti inainte de nastere. si daca esti trecuta de 7 luni si nu te simti bine medicul este obligat sa ti dea cm sau tu sa intri in concediu prenatal. in rest nu se poate cit stai 2 ani sa ti mai dea c m. ASA toate mamele pot baga c m inca 2 ani sa faca copilu de 4 ani la cite se fac in ROM.atit timp cit primesti indemnizatia de cresterea copiluluiacestea nu se iau in calcul cit priveste vechimea,,, ma faci sa rid. VECHIME pe ce pe medical,, haha

| MisterKat a răspuns:

Eu stiu ca se adauga la vechime ca si concediul de odihna, e logic! Doar nu ai planuit sa te imbolnavesti cu un scop anume, deci inca esti in "campul muncii". La fel, daca esti in concediu medical, nu te poate da nimeni afara, de ex: daca esti director si te aflii in concediu medical, nimeni nu te poate da jos pana nu revii la munca.

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul...

O zi buna!

| mirey_7895 explică:

Sunt insarcinata in 5 luni, iar pe 20 noiembrie am facut un an vechime la locul de munca.in acst an pana sa raman insarcinata am avut vreo 3 concedii medicale.acum nu ma mai pot duce la munca din cauza ca e munca multa iar eu oricum avut problema cu sarcina si nu mai pot risca. deci pana la 7 luni cand pot lua prenatalul trebuie sa ies in medical normal.si nu stiu daca e vreo problema. sper ca m-am facut inteleasa