| LisaJulie a întrebat:

Credeți că Germania va rămâne mereu motorul economic al Europei sau îi va lua locul alta țară? Și dacă da care?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

De unde naiba va luati voi informatiile economice?
Franta a depasit economic Germania, iar Marea Britanie a depasit si Franta si Germania.
https://imgur.com/VEADfg5
Trebuie sa mai pun niste articole?
Ca e net-ul plin...

| suntserios a răspuns (pentru Darkmagic):

De ai intelege si articolele alea ce bine ar fi.

Ce incerci tu sa ne sugerezi este ca Franta a avut in ultimul an o crestere economica mai mare decat a Germaniei. Asta insa nu o face nici pe departea cea mai puternica economie. Asta se calculeaza la nivel de GDP sau PIB cum il cunoasem noi, unde Germania e cu 1 bilion de dolari peste Franta.

Sa invatam sa si intelegem ce citim.

| Darkmagic a răspuns (pentru suntserios):

Pai...invata. big grin
https://imgur.com/icISKLj
Ai situatia GDP-ului pe trimestre, din trimestrul 4 al anului trecut...si vezi si tu cine e pe minus.
Datele sunt ale unui economist pe nume Harari.
ALA, s-o pricepe?
Ca daca nu, chiar imi cer scuze...

| LisaJulie explică (pentru Darkmagic):

Yuval Noah Hararai

| suntserios a răspuns (pentru Darkmagic):

Tu chiar nu reușești să faci diferența între creștere economică pe an/ trimestru și puterea economică a țării da? Adică însuși tu ai pus print screen cu creșterea economică nu cu gdp

Ia și citește aici

https://tradingeconomics.com/country-list/gdp?continent=europe

Și aici

https://www.statista.com/statistics/685925/gdp-of-european-countries/

Și aici

https://www.weforum.org/......nergy-gdp/

Îți mai trimit dacă de aici nu înțelegi.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uk se laudau ca vor fi mari si tari dupa Brexit.
Ii asteptam

| ReddY25 a răspuns:

Da

| LordCristobal a răspuns:

Va ramane in continuare pentru multi ani motorul Europei.
Doar Franta sa ii locul dar nu prea cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusia

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau Franta sau Uk dar probabil cu resursele lor si mai ales dupa ce sa presupunem castiga razboiul asta plus zeci si zeci de ani - de ce nu - Rusia

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că o țară comunistă că Rusia nu o să poată tina pasul cu țările capitaliste democratice

| Darius50boss a răspuns:

Nu cred că o să ia cineva Germania

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Am fost recent in Germania si pot sa zic ca nemtii au cam saracit fata de acum 4 ani, deci nu mai au mult.

| suntserios a răspuns (pentru MAteiLaAjutat):

Nu mai au Bentley toti? Merg cu golf.