| Kornuletz540 a întrebat:

Credeți că SRI-ul și DNA-ul vor începe să aibă din ce în ce mai multă putere în stat și societate și să devină un fel de FBI și CIA al României?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

DNA nu e un serviciu de informații deci nu prea are sens în discuție. SRI e deja suficient de implicat.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce amuzant esti!

| Violleta2022 a răspuns:

NU avem de unde sa stim noi asta!
Nimnei de aici nu lucreaza nici la SRI si nici la DNA si asemenea informatie nu va apare nicaieri, sa fie facuta publica.

| sierra1 a răspuns:

Oooo, da - ne cutremurăm la gândul ăsta!

| ReddY25 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Și care sunt amenințările pentru care ăia să aibă mai multă putere?

| Kornuletz540 explică (pentru anonim3247):

Din partea DNA nu sunt, dar la SRI e altă mâncare de pește. SRI descinde din fosta Securitate comunistă și deși nu are prea multă putere, are în schimb foarte multă influență, mai ales politică. A fost în perioada asta un scandal pe tema votării unei legi care permitea serviciilor de informații, inclusiv SRI, să obțină dreptul de a pătrunde și a supraveghea în detaliu persoanele fizice și juridice în mediul online sau ceva de genul. Ceea ce ar încălca dreptul la intimitate pe Internet.