| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar arata pentru voi un presedinte, un guvern si un premier perfect?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un guvern perfect ar fi făcut din tehnocrați însă prea greu in sistemul nostru unde ai nevoie de spate politic pentru orice besina.

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

A mai fost guvern tehnocrat, dar nici Cioloș, nici Barna nu au făcut mare brânză

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Cand o fi fost Barna premier nu stiu.
Ce ar fi putut face mai mult guvernul Ciolos, un guvern asa facut peste noapte sa faca punte pana la alegerei fara niciun suport politic?

| Mosotti a răspuns:

Nicaieri in lume nu exista ce zici tu, peste tot fiecare politician are in spate un grup de interese care-l finanteaza si pe el si partidul, iar apoi aia se asteapta sa le serveasca lor daca ajunge sus.
Ca in occident a fost bine, e la trecut, ca din 1980 incoace cel putin la nemti tot s-a deteriorat traiul in continuu.
Dar acolo a fost bine ca asa s-a dorit din alte motive, nu ca se gandeau ei la om.

Un presedinte, guvern okey in primul rand trebuie sa aiba doctrina socialista adica de stanga, nu de dreapta cum e acum (liberali, PDL, USR, AUR, etc).
Ca stanga se gandeste la om ca doctrina zic.

Sa faca ce trebuie pentru omul de rand, asa arata. Sa fie nivel de trai sus pe munca ta, sa ai unde sa stai adica sa poti cumpara o locuinta la pret decent fara sa te rupa ratele, sa ai spitale performante si curate, scoli ca lumea, sistem social bun, pensii bune, ordine si disciplina (nu ca violezi si iesi dupa 3-4-5 ani din parnaie ca sa faci iar, iar la parnaie stai asa cam ca la sezatoare).
Servicii de calitate.
Alimente de calitate fara porcarii pe piata gen dulciuri, sucuri cu zahar, fast food, fara e-uri si toxice in alimente.
Fara pacanele, droguri, nu ca acum ca se drogheaza copiii in scoli ca dracu.

Fara sa dea resursele la altii, pamanturile, lemnul cum am facut noi, sa ai energie ieftina ca ai resursele, sa nu se bage altii in treburile noastre interne.
Sa nu ne bagam in razboiale altora ca sa fim in pericol.

| dullcat a răspuns:

For starters, un presedinte care nu ar mai folosi banii pentru a merge in vacante cu avionul, dupa cum i se nazare, ar fi dragut.It's not much to ask.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Nu merge el în excursie, dar fura ăștia din parlament bani mai ceva ca de la ei de acasă laughing
Daca e sa mă întrebi pe mine, cam tot un drac

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai de la el parca aveam pretentii, asa un pic, avand si ceva sange german.Dar na.laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

L-au corcit maică, nu mai e germanul pus pe fapte mari care era dinainte sa fie președinte crying

| Frank51 a răspuns (pentru Hyperion7):

A fost vreodată? Voi nu realizați că fiecare persoană din guvern este pusă strategic? Locurile sunt rezervate pentru următorii 3 președinți.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Frank51):

O fi,nu zic nu, că până la urmă ce ne mai mira?
Dar macar daca tot fura, sa mai arunce și ei câte ceva, nu numai firimituri, pai nu?

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Exact.E logic ca si altii fura, in toate tarile din lume.Totusi, la noi e prea de tot, indiferent ca vorbim de presedinte, prim ministru sau alte personaje de pe acolo.Nu degeaba suntem cunoscuti pentru coruptie la nivel mondial.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Și apoi ne mai batem cu pumnul în piept că de ce aia nu ne vor in Schengen, că noi respectăm condițiile, sigur.
Poate doar pe hârtie, că în realitate, te-a ferit Hristoshappy

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Banii nu se fura in parlament. Acolo doar se irosesc. Furturile se fac de aia mai mici.

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Adică ăștia care își măresc pensiile speciale sunt mici, sa înțeleg?big grin
Pe scurt, se fura de la primul grad de rudenie și până la ultimul grad big grin

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Nu aveai cum sa ai pretentii la Johanis, pentru ca cine vrea sa faca ceva bun NU ajunge sus, nu e lasat sa candideze, sau daca candideaza nu are nici o sansa ca nu e finantat.
Deci cine ajunge, e clar sustinut de smecherii care asteapta sa le serveasca lor, si deci automat nu va face bine pentru oameni.

Asa ca nimeni care ajunge sus nu poate face ceva nici daca ar vrea.
Altfel ori dispari de tot, ori gasesc ei motive sa te dea jos sau parnaie tot pe motive inventate cum s-a facut in multe cazuri.

| Hyperion7 a răspuns:

In Românica nu exista ceva ce implica statul +perfect laughing

| DeMicUnCălător a răspuns:

Perfect! WTF?

| 1234568807 a răspuns:

Nicaieri in lumea asta nu va exista asa ceva

| Alecsandru322 a răspuns:

Doamnee... nu stiu ce se întâmplă cu ei ca parca sunt toți din aceeași mama și același tata. Sunt prea cu capul plecat în fața celor mai puternici ca ei și mai ales din afara țării. Sunt prea vânzători și prea indiferenți cu neamul Românesc

| Fatwagienurse a răspuns:

Orice elimina complet tiganii, proxenetii\prostitutia, evaziunea fiscala, spaga, sali de jocuri, droguri, dealeri de droguri.

| doarbest7777777777777777 a răspuns (pentru Fatwagienurse):

Dar ce te deranjaza asa tare la Romi? doamna

| Fatwagienurse a răspuns (pentru doarbest7777777777777777):

Se numesc ciori, ma deranjeaza ca inca respira