| AnDuTzUKoM a întrebat:

Cum cumpar un teren cu chitanta de mana la notar ( ce acte imi trebuiesc )?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La vanzarea-cumpararea de teren notarul public nu face "chitanta de mana" ci act autentic, respectiv contract de vanzare-cumparare autentificat.
Este nevoie de extras de carte funciara pentru autentificare si sa fie prezenti vanzatorii si cumparatorii cu actele de identitate.

| AnDuTzUKoM explică (pentru Ioandelasal):

Dar chitanta de mana se poate semna in prezenta notarului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnDuTzUKoM):

Daca nu vreti sa faceti act autentic atunci puteti face un contract de vanzare-cumparare sub semnatura privata si cu martori.
In fata notarului se poate da o declaratie a vanzatorului, autentificata de notarul public, ca a primit de la cumparator o anumita suma de bani reprezentand pretul integral sau o parte din pret.
Notarul nu asista la semnarea unor acte intre parti, asa ca nu se poate da nici o chitanta.
Trebuie sa stii ca nu-ti vei putea intabula terenul in CF si nu devii proprietar legal, doar intabularea dovedeste dreptul de proprietate, valabil erga omnes (impotriva tuturor). Orice act sub semnatura privata este valabil doar intre parti si face dovada doar intre acestia.

| raluk27 a răspuns (pentru AnDuTzUKoM):

De ce faci "cacaranii" din astea, scuza-mi limbajul? Habar nu ai tu cate probleme creezi pentru ca nu vrei sa faci lucrurile ca lumea, legal. Notarul nu face nici o chitanta de mana si in general nu face nimic "de mana". Notarul autentifica. De mana le fac oamenii intre ei si ca sa explic pe intelesul tau, in fata legii nu esti proprietar, iar in cazul in care cumparaotorul va vrea sa vanda imobilul mai departe, acel act de mana nu reprezinta act de proprietate. Si inevitabil o sa ajungi la instanta ca sa iti claifici situatia. Deci e fix egal cu 0. Legea prevede ca instraiarea terenurilor se face, sub sanctiunea nulitatii, numai in forma autentica. Iar ca sa faci vanzarea asa cum trebuie, ai nevoie de actele de proprietate, de documentatia cadastrala, certificat de atestare fiscala, adeverinta de la registrul agricol si prezenta vanzatorului si a cumparatorului cu actele de identitate.

| nouser123 a răspuns (pentru raluk27):

Dar poate tu esti o Cacanara happy scuze Folosesc in raspuns acelasi limbaj: "Cacanarii" sunt aceste raspunsuri, in care Raluka vrea sa se dea desteapta si importanta, pe seama altora "mai fraieri". Realitatea este urmatoarea : Sunt terenuri fara documentatie juridica clara ( CF, cad, etc) care se vand pentru 5000 - 10000 RON iar daca am face legal, ca lumea, cum ne invata Raluka costul actelor ( cadastru intabulare, CF, masuratori, etc ) plus taxele notariale de autentificare e foarte posibil sa coste inca 3000-10000 RON. In functie de suprafata, grila notariala etc. Bonus: multumita birocratiei din Romania vei sta mult timp pe drumuri si vei da de peste foarte multi functionari gretosi pentru ca eventual sa aflii ca au trecut luni poate ani pana la realizarea actelor.

On topic: 1. Puteti sa faceti o chitanta de mana, in prezenta martorilor. Ori declaratie notariala, cu toate ca majoritatea notarilor cred ca va vor refuza. Cel mai bine faceti hartia cu martori si depuneti banii in contul vanzatorului ( vanzare teren x suprafata y ) Cu chitantele, hartiile respective imediat va duceti la judecatorie. E dreptul dvs nu va trebuie avocat. Intrebati si veti primi raspunsuri. Cautati pe internet model de introducere a cererii.

Domnule presedinte,
Subsemnatul X chem in judecata pe ( vanzator ) pentru constatarea dobandirii dreptului de proprietate a terenului X

Motivele sunt urmatoarele: In data de x, in prezenta martorilor xyz abc am achitat vanzatorului suma de bani pentru cumpararea terenului x. Ulterior din pricina ( motive - refuzul vanzatorului, lipsa ....etc ) am fost in imposibilitatea de a autentifica vanzarea.

Probe: acte, martori

Etc.

Recomandat este sa vorbiti cu vanzatorul sa nu se prezinte cand va fi citat. Va prezentati dvs, cu martorii, inscrisurile, ca si in cazul in care un vanzator ia banii si nu se mai prezinta la notar pentru autentificarea actelor. Va prezentati la judecatorie, cu martori inscrisuri iar judecatoria va constata dreptul dvs de proprietate al terenului pentru care ati platit. Si astfel aveti Hotarare Judecatorreasca -- Act Autentic - Drept De proprietate ( doar ca fara schita cadastrala, Carte Funciara, Intabulare ) dar pentru o pasune de oi este mai mult decat destul.
Numai bine.

Ps. sper ca Raluk nu va mai hartuii pe viitor ca va cauta sa le ofere oamenilor paharul cu apa pe care l-au cerut nu directii cum sa sape puturi ori fantani.