| ddanutz a întrebat:

Cum pot obtine hotararea de divort daca nu mai locuiesc la adresa comunicata si paratul nu-mi inmaneaza hotararea trimisa prin posta?

9 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Mergi la arhiva instantei si fa o cerere pentru eliberarea unei copii dupa sentinta de divort. Daca au trecut 15 zile de la data comunicarii, poti sa ceri si investirea cu formula "definitiva si irevocabila" (in cazul in care nu a fost definitiva si irevocabila de la pronuntare).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la judecatorie si soliciti hotararea de divort explicand motivele din care nu ai primit hotararea trimisa prin posta, desi in mod normal trebuia sa o primesti si sa semnezi pentru ea.

| machupicchu a răspuns:

Hotararea trimisa prin posta are valoare informativa, in sensul ca s-a redactat hotararea(decizia) privind procesul de divort.
In urma acestei informari, pentru a intra in posesia hotararii oficiale(legalizata) trebuie depusa o cerere la judecatorie- arhiva, in acest sens... dupa care, eliberarea hotararii legalizate se va face in ziua cand te va programa. Sanatate.

| mami a răspuns:

Comunica prin scrisoare recomandata cu aviz de primire adresa actuala judecatoriei care a emis sentintza de divortz si solicita o comunicare la noua ardesa si arata situatzia creata

| mircea a răspuns:

De la arhiva Judecatoriei/Tribunalului.

| scootsie a răspuns:

Iei direct de la Judecatorie un formular de sentinta civila privind divortul...

| scootsie a răspuns:

Te prezinti personal la judecatorie, la secretariat... e usor de obtinut daca este ramasa definitiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot obtine hotararea de divorta (ce a fost odata eliberata insa a ramas la avocata, si pentru care s-a platit odata, si acum mi se cerea sa platesc iar)? O pot declara pierduta si sa o ridic eu iar de la judecatorie? Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e nu mi-au legalizat hotararea de divort de 2 ani de zile si am fost de multe ori si nici nu-mi spun de ce {nici numele nu pot sa-l schimb}