| alexm10 a întrebat:

Cum pot sa obtin daune din RCA?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte neclar, nu spui daca tu esti vinovat ori nu de producerea daunelor si cum s-au produs acestea. Revino cu aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns exact. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Asigurarea RCA acopera atat daune materiale cat si vatamari corporale in limita stabilita in fiecare an de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Va trebui sa completati constatul amiabil daca vinovatul recunoaste ca a gresit. Daca nu se cade la intelegere cu privire la vinovatie, va adresati biroului de accidente usoare de pe raza localitatii sau sectorului(pentru. Buc.) unde a avut loc accidentul.Se va face proces verbal de constatare: exista 2 variante: daca ati fost vinovat va reparati masina pe asigurarea CASCO (daca aveti, daca nu...cu bani din buzunar), iar daca sunteti pagubit va reparati masina pe RCA-ul vinovatului adresandu-va centrului de daune al asiguratorului RCA.Se va deschide dosar de dauna si reparati masina intr-un service agreeat de asigurator.Succes!

| coltuc a răspuns:

Salut! Chiar de curand am scris un articol pe tema asta. Il gasesti la adresa de mai jos. In mare raspunsul este acelasi ca al "Asiguratorului". As vrea sa mai adaug insa ca in cazul in care cel vinovat de producerea daunei nu are o asigurare obligatorie RCA valabila la data producerii accidentului sau nu a fost identificat, trebuie sa te adresezi Fondului de Protectie a Victimelor Strazii. Ai mai multe detalii in link-ul de mai jos. Bafta!

http://bacaul.ro/cum-obtin-daune-din-rca-10683/