| Daughter a întrebat:

Cum putem preveni depopularizarea unui sat?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista o comuna in Romania in care populatia este de peste 40000 locuitori (!) si populatia este in crestere, oamenii se muta cu miile din orasul alaturat (si nu numai) acolo. Cu 30 ani inainte populatia abia a fost in jur de 5000.
Este un exemplu ca se poate!
Comuna se numeste Floresti si s-au facut multe investitii acolo, inclusiv multinationale.
S-au construit foarte multe locuinte noi, ieftine, care se pot cumpara la putin peste preturile din Cluj, municipiul alaturat comunei.
Tineretul are acces multiplu la locuri de munca, de distractie etc. si putini se mai gandesc sa plece din tara in cautare de loc de munca.

| minrest a răspuns:

Chiar si o singura unitate economica rentabila in plus daca apare in sat, cu cateva zeci de locuri de munca pe care sa le poata ocupa localnici, depopularea satului se opreste, incetineste mult sau se inverseaza.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de chestiile care ii fac pe oameni sa stea. Locuri de munca, acces la diferite servicii gen educatie, sanatatate, administrative etc. si nu in ultimul rand sa existe cai de acces accesibile catre localitate.

Evident cu cat mai multe chestii sunt accesibile la o calitate rezonabila oamenii cu atat oamenii vor fi mai putin dispusi sa plece.

| IIIshaneIII a răspuns:

De ce ai preveni? spatiu mai mult, poluare mai mica, trafic fluent, proprietati mai ieftine sunt doar cateva avantaje

| Uvox a răspuns:

Depopularea poate?

| Quassaar a răspuns:

Le interzici prezervativele și anticoncepționalele.laughing

| MadalinG99 a răspuns:

O întrebare foarte buna. In satul meu in anii 2002-2003 erau foarte multe persoane, era un sat plin (nu mai spun inainte de revolutie). Vezi tu oamenii aleg ori sa plece in afara ori sa stea la oras. Chiar si eu daca stau mai mult de 2 zile in comuna simt nevoia sa ies la oras deoarece este plictiseala foarte mare. Poate daca la sat s-ar construii parcuri, locuri de agrement zone in stilul celor turistice.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MadalinG99):

Cum dumnezeu sa te plictisesi la sat, cand sunt atat de multe de facut in fiecare zi?
Unui om gospodar, nu-i ajunge ziua sa termine treaba in curte si in casa si tu spui ca te plictisesti?
Nici nu vreau sa stiu cum arata curtea si casa unui om plictisit... ca sa nu spun puturos.
Un proverb romanesc spune:
"Omul sfinteste locul!"
Iar acolo unde-i un plictisit puturos, este jale!

| Daughter explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu se referea la astfel de plictiseala. Fizic nu ai cum sa te plictisesti la tara. Ai multe de facut, abia termini ceva de facut, te apuci de altceva. Probabil se referea atunci cand te plictisesti psihic, cand dupa 50 de ore de munca pe saptamana, vrei sa mergi la un film, la o cafenea, la un standup, mall, parc, concert, meci, club, teatru, ateliere de mai stiu eu ce, librarii, iar la tara nu intalnesti asa ceva.
Ca tanar de 20 si ceva de ani lipsa acestor lucruri chiar se simte.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aberezi, Ana, aberezi mult si fara sa stii despre ce este vorba, nu toti de la tara au foarte multe animale si daca ai o gospodarie mai mica si o varsta de pana-n 25 de ani, automat ca te plictisesti.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Daughter):

Exact!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MadalinG99):

Nu aberez deloc, am destule rude la tara si cat am fost in tara, ma duceam sa-i ajut in weekenduri.
la tara, doar o putoare se poate plictisii!
Ca-i de munca non stop si fara animale de care sa ai grija. de pragatit gradina, de maturat curtea, de taiat lemne, nu mai spund e treburi prin casa, care vara se fac mai pe sponci, ca-i de lucru la gradina si cate si mai cate.