Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi schimb domiciliul din buletin pe o adresa a unei proprietati din EU. Adica acum este pe RO si eu vreau pe o proprietate din Luxenbourg.
Problema este in principal legata de scrisori. Adica daca eu traiesc in Luxenbourg si detin o proprietate, nu vreau a-mi trimite institutii, de exemplu, scrisori in Romania.
Romanii ce locuiesc in Europa de 10 ani dar sunt cetateni romani, cum au rezolvat problema asta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti iei rezidenta in tara respectiva institutiile din Lx iti vor trimite corespondenta la adresa de rezidenta. Buletinul nu se face pe alta tari UE

| Lioana a răspuns:

Cartea de Identitate se emite de catre Primarii iar adresa inscrisa in act poate fi doar din localitatile arondate acelei Primarii. Nu poate fi nici macar din alta localitate darmite din alta tara.
Deci singura modalitate prin care poti avea inscrisa in actul de identitate adresa din Luxembourg, e ca acel act sa fie emis de autoritatile din Luxembourg.

| Claudiugg a răspuns:

Luxembourg*

| Razvan_Bijan_1999 a răspuns:

Daca iti iei rezidenta in tara respectiva institutiile din Lx iti vor trimite corespondenta la adresa de rezidenta. Buletinul nu se face pe alta tari UE SAU Cartea de Identitate se emite de catre Primarii iar adresa inscrisa in act poate fi doar din localitatile arondate acelei Primarii. Nu poate fi nici macar din alta localitate darmite din alta tara.
Deci singura modalitate prin care poti avea inscrisa in actul de identitate adresa din Luxembourg, e ca acel act sa fie emis de autoritatile din Luxembourg.