| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca dupa ce a pierdut USL-ul euro a scazut? Si cum se face ca au fost atat de multe voturi pro demiterii desi prezenta a fost foarte mica?

Deci este foarte clar a fost fraudat!
Link interesant: http://stirileprotv.ro/......demis.html iar comentariile sunt si mai tari.

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cursul euro nu este influentat de referendumul in sine, ci de instabilitatea politica. Odata obtinut un rezultat, pozitiv sau negativ, scena politica va castiga stabilitate, iar cursul scade cu marja cauzata de instabilitatea anterioara (pot fi si alti factori de influenta, caz in care pana la disparitia acestora nu se va ajunge la cursul anterior).
Sunt convins ca demiterea lui Traian Basescu ar fi fost perceputa de investitori ca o situatie si mai stabila decat cea actuala, iar cursul ar fi mers serios in jos.
Ce uita lumea este faptul ca Boc a preluat guvernarea la un curs de sub 3, 5 si a reusit sa il duca spre 4, 5, in conditiile in care euro la randul sau s-a depreciat serios datorita crizei.

| harciog a răspuns:

Orice invins cauta motive imbecile sa-si explice pierderea si sa ramina in picioare.

| ionif a răspuns (pentru harciog):

Basescu e presedinte iar asa ca "no comment"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e simplu, s au linistit apele politice, a scazut si euro.

Nu a fost fraudat deloc. Cei care au fost anti Basescu au fost la vot si au votat cu DA, cei pro Basescu nu au fost la vot. De aia au fost multe voturi. Daca prezenta era de 100% probabil voturile pro vs contra erau foarte apropiate.

| ionif a răspuns (pentru suntserios):

Ba da. Uita-te la rezultate si fa niste calcule marca CopyPonta si o sa iti dai seama.

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Nu, nu esti serios. Basescu a incasat 5 milioane de voturi contra in 2004, ieri a incasat 7 milioane si jumatate. Daca prezenta era 100%, proportia scaderii in popularitate s-ar fi pastrat si ar fi avut undeva in jur de 25%. A alatura pe cei care nu s-au prezentat la vot din varii motive celor care au boicotat referendumul denota o lipsa totala de logica sau interese politice evidente. Daca ar fi fost asa cum spui, Basescu si PDL nu ar fi indemnat la boicot. Daca nu poti rationa singur, vezi si opiniile publice exprimate de liderii PDL astazi, cand recunosc si ei strategia folosita. Daca iti functioneaza mai mult de trei neuroni, te va lamuri si filmuletul acesta:
http://www.youtube.com/watch?v=H1qlzY0haDM

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Nu am spus ca nu ar fi fost suspendat, am exlicat de ce a fost asa de mare diferenta in favoarea deminterii, din simplu motiv ca cei care au fost pro Basescu nu s au prezentat la vot. Daca prezenta ar fi fost de sa spunem 65% (unde plusul de 20 % ar fi fost cei care au boicotat cu bunastiinta) probabil scorurile ar fi fost 60% Da 40 % NU, ceea ce nu ar mai fi scos in evidenta voturile pentru demintere. Orice ar fi oricum noi poporul o vom incasa, cu Basescu sau fara.

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Matematica e simpla, chiar si la o prezenta de peste 65% la urne, ceea ce nu prea s-a intamplat in istoria noastra recenta, chiar daca toti ceilalti prezenti ar fi votat impotriva demiterii (ceea ce statistic si sociologic nu este posibil), scorul lui Basescu ar fi ramas sub 40%.
De altfel chiar si in propriile declaratii, bazate pe sondaje efectuate in ultima luna, Basescu se autoevalua undeva in jurul a 30 de procente, pretinzand ca nu e corect sa i se ceara 50%+1 daca in alegeri a obtinut sub 51. Eu spun ca pentru a ramane in functie, ar trebuie sa obtii mai mult decat in alegeri, prin realizari si prin comportament trebuind sa castigi capital electoral suplimentar. Exemplu il avem chiar in 2007, cand Basescu a obtinut un scor mult mai mare decat in alegerile din 2004. Dar in conditiile in care nici cei care te-au ales initial nu te mai sustin, nu inteleg ce mai cauti acolo.

| WhatheWow a răspuns (pentru ionif):

Ce calcule stii sa faci tu, aritmetice? Tu nu vezi ca nici nu stii sa formulezi o intrebare? " Si cum se face ca au fost atat de multe voturi pro demiterii desi prezenta a fost foarte mica? "; ce intrebare e asta, gen Eba? Au fost 85% din totalul voturilor exprimate; aproape 8 milioane, asta inseamna 3 milioane de oameni cu familiile lor in plus fata de cei care l-au votat pe" Comunist " in 2004!

| WhatheWow a răspuns (pentru suntserios):

Si tu, cit de serios poti fi cind incerci sa manipulezi fara nici un pic de rusine? Ce iti da tie dreptul ca la 14 ani, nici macar nu ai drept de vot, sa spui ca cei care nu s-au prezentat la vot erau pro Basescu? Erau poate o parte, dar restul sint aceiasi indignati si ignoranti, rezultatul Demcratiei romanesti; oameni care s-au saturat de toata clasa politica! Nu isi dau seama cit gresesc, caci toti sarlatanii de politicieni mizeaza pe ignoranta lor.

| suntserios a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu am manipulta nimica si nu mi am exprimat nicio opinie nici pro nici contra. Am incercat doar sa explic rezultatele referendumului.

Si de unde ai tras tu concluzia de varsta mea? Ne cunostem de undeva? Ma indoiesc. Nu mai fa afirmatii fara acoperire ca nu stii ce spui.

| ionif a răspuns (pentru WhatheWow):

Fa calcule dupa rezultate si ai sa vezi. Bine ca stii tu sa faci intrebari.

| M25M a răspuns:

Din cei 46% prezenti la vot, 80 si ceva la suta au votat da si restul nu, e simplu. Daca a fost fraudat da a fost, de pe ambele parti.

| YouNoob a răspuns (pentru M25M):

In perceptia PSD, votul va fi mereu fraudat de ei, cine isi mai aduce aminte cum s-au bucurat de 2 ori pana acum la alegeri crezand ca iau iar presedentia, dupa calculele lor si dupa plangeau laughing)

@ionif... generatia McDonalds vine de la faptul ca te-ai nascut in 96 nu pentru ca mananci acolo

| OOOLEOOO a răspuns:

Deci sa mergi cu fete in bichini ca sa voteze oameni ''da'' cum se poate numi?

Cel invis cauta scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E evident frate, de aia băsescu încă mai e preşedinte. Că s-a fraudat pe rupte. Comuniştii. laughing

| YouNoob a răspuns:

Cum se face ca doar astia in generatia McDonalds pun intrebari stupide fara sa inteleaga legaturile fundamentale dintre economie si politica?
Euro a scazut din pricina referendumului facut de USL, mai citeste ce a s-a intamplat din 89 pana acum... adica cu 7 ani inainte sa te nasti. inainte sa faci afirmatii sau sa pui intrebari si deschide si o carte de economie micro si macro, iar intre timp invata si tu putina politica, adica ce e socialismul, democratia, etc

| ionif a răspuns (pentru YouNoob):

De la McDonalds mananci tu ma.Asta e intrebare serioasa dar daca tu atat gandesti asta e viata.

| ozzy1997 a răspuns:

Dar USL nu a pierdut, poporul a pierdut.Basescu,presedintele demis de catre popor s-a intors prin rahatul ala de institutie numita Curtea Constitutionala, unde 6 oameni il pupa-n cur.Euro a scazut deoarece pupincuristii de la Comisia Europeana sunt basisti ordinari.