| dumitrescusorin a întrebat:

Cum se plateste diferenta dintre consumul de apa total al blocului la contorul princial si consumul de apa total al blocului de la contoarele de apartament (pierderi de apa)? As dori sa aflu daca exista o legislatie in vigoare sau se stabileste de comun acord la o sedinta cu proprietarii din bloc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderile se repartizeaza pe proprietari, conform Normelor metodologice de aplicare a L.nr.230/2007, aprobate prin HG nr. 1588/2007, proportional cu consumul individual determinat pe fiecare apartament prin contoarele de apartament ori in sistem pausal, acolo unde nu exista contoare. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Mda, nu am verificat, il cred insa pe cuvant pe ioandelasal. Din pacate metoda este una inechitabila dupa parerea mea, dezavantajati fiind cei care nu fura la contor si cei care se mai si spala...