| Florentina63751 a întrebat:

Daca ai 18 ani,nu lucrezi, poti avea bani de la somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca anul acesta ai absolvit liceul (ori alta scoala) trebuie sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii superioare, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci, in original si copie, cartea de identitate si actele de studii si calificare. De asemenea trebuie sa duci o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apta de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Numai bine!

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred ca trebuie sa termini studiile, mai intai (adică liceul). Eu cred ca trebuie sa arati o adeverinta cum ca ai terminat o scoala si nu te angajeaza nimeni, o adeverinta medicala ca esti apt de muncă, asa ceva.
Uite aici ce scrie: "• dacă aveţi minimum 16 ani, sunteţi absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ sau ai şcolilor speciale pentru persoane cu handicap şi în 60 de zile de la absolvire, nu aţi reuşit să vă angajaţi conform pregătirii profesionale."
http://www.libertatea.ro/......21197.html

| Florentina63751 explică (pentru floresdemayo):

Si cam cati bani primesti de la somaj?

| floresdemayo a răspuns (pentru Florentina63751):

Asta nu mai stiu, eu n-am fost niciodata in situatia respectivă. Mâine dimineata dai un telefon la AJOFM din orasul tau si-ti vor spune. Dar sa nu te astepti sa-ti dea mult, iti da ff putin. Pentru ca n-ai lucrat deloc. E somaj, nu salariu! Cred ca e pe un termen limitat, 6 luni, pe o perioada scurtă, iar daca vrei sa continui cu ajutorul de somaj te pune sa lucrezi in folosul primariei, la spatii verzi si cine mai stie unde! Acolo poti (cred ca esti obligata) sa urmezi un curs de calificare (la alegere, dintr-o listă de-a lor)

| AtateaConditii a răspuns:

Normal, trebuie sa te duci sa depui acte si chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florentina,ca sa poti beneficia de SOMAJ, trebuie sa te afli in evidenta AJOFM din orasul sau judetul de care apartii, ca te afli in cautarea unui loc de munca.Ca tinar absolvent, poti beneficia de un ajutor redus ca suma, pe o perioada de 6 luni; daca nu ma insel, 250 lei. Asta daca nu au schimbat zilele acestea legea.Somajul difera in functie de vechimea si salariul pe care o persoana le-a avut.Te sfatuiesc sa mergi la AJOFM si vei primi informatiile corecte.Mult noroc.

| bloodyhell a răspuns:

Nu v-a arata prea bine somajul in cv-ul tau.

| 4ndr3i a răspuns:

Da poti avea.Am vrut sa fac si eu, dar cand am auzit ca trebuie sa duc nu stiu ce acte si sa fac analize si toate alea, m-a lasat pagubas.

| Alexandra8426 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi un an ca sa primesti sase luni somajwinking