| LasleaIoan1972 a întrebat:

Daca ai luat categoria B ai cadou categoria AM? Presupunem ca parintii au masina si de mic peste tot ai mers doar cu masina niciodata cu bicicleta sau scuter, dupa varsta de 18 ani ai luat categoria B si cadou categoria AM, te urci pe un scuter cu 2 roti si omori o persoana. Nu au ce sa-ti faca pentru ca nu esti de vina ca ai primit cadou o categorie (AM) desi nu ai mers niciodata pe 2 roti. Intrebarea este de ce se face categoria AM cadou? Este important doar sa stii legislatia? Sau mai conteaza sa stii sa conduci scuterul, sa-ti tii echilibru pe 2 roti.Eu cred ca este o greseala grava.Este normal ca politia sa-ti dea permis pentru ceea ce nu ai fost verificat practic? De ce pentru categoria AM se mai cere proba practica de conducere cu politia, ar trebui dat doar prin verificare teoretica exact ca la categoria B unde iti da categoria AM doar ca stii legislatia

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B poti conduce si pe cele incadrate in categoriile AM si B1, asa este legea. Ca faci accident cu vreuna dintre acestea nu este vina legiuitorului ci strict a ta, nu circuli cu acestea daca nu le stii conduce.

| Liviu a răspuns:

Asta e valabil si pentru categoria B, permisu nu te face sofer, poti avea permis de 20 de ani, dar daca tu nu profesezi, despre ce vb?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au ce sa ti faca pentru ca nu esti de vina ca ai primit cadou o categorie (AM) desi nu ai mers niciodata pe 2 roti.
Asta este interpretarea ta. Ai primit permis să conduci categoria, nu să omori oameni ăn timp ce conduci.
Tu dacă ești deja călare pe ea, asta înseamnă că știi și reușești să o conduci. Că dacă nu i ști, nu ai reuși să mergi cu ea pe două roți. Ca să poți omorî omul trebuie să fii deja în ecilibru pe ea.
Știi să îți ții echilibrul? Ai permisul. Nu este de vină cel ce ți-a dat permisul, că tu, având echilibrul, omori omul, De vină ești tu.

| LasleaIoan1972 explică (pentru sadrian46):

,,ai primit permis,, cadou fara cea mai mica dovada ca sti sa te dai cu un scuter,, ca sa conduci,,, bun raspuns.
Tu dacă ești deja călare pe ea, asta înseamnă că știi și reușești să o conduci. asa i? deci daca esti pe un scuter calare asta inseamna ca sti sa l conduci super tare.

| sadrian46 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Păi dacă nu ești pe ea călare, cum poți omorî un om cu ea? Super tare, nu-i așa?

| goguPatent a răspuns:

Pe premiza asta nici bicicleta nu ar putea sa o ma conducem

| LasleaIoan1972 explică (pentru goguPatent):

Daca nu sti sa te dai corect nu o conduce citeste legea la AM si da sunt biciclete electrice care au 45km/h desi ele pot peste 100km/h noroc cu limitarea care oricum se scoate usor