| anonim_4396 a întrebat:

Daca am condus fara permis si m-au vazut anumite persoane, ce se poate intampla daca acestea ma reclama la politie?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai condus pe drumuri publice poti avea dosar penal si sa fii condamnat pentru conducerea fara permis, de asemenea poate fi condamnat si cel care ti-a incredintat masina, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal are dreptate dar in instanta ei trebuie sa demonstreze ca este adevarat. Daca au probe e de rau. Daca nu este cuvantul tau impotriva cuvantului lor. Altfel probe de genul ca au memorat numarul sau au fotografiat masina (fara sa te vezi tu) sunt rahaturi. Nu pot demonstra ca tu ai condus. Ei trebuie sa-ti demonstreze vinovatia nu tu ca esti nevinovat(a). In ultima instanta iei pe cineva apropiat cu permis sa zica: "eu am condus". Tatal sau mama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din pacate cam greu sa iti faca ceva politia fara sa fie constatata de ei infractiunea.

| chioscuta a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate? Conduc mai bine decat multi cu permis de conducere...

| suntserios a răspuns (pentru chioscuta):

Ghinionul tau ca aia nu sunt pasibili de puscarie.

Daca esti asa bun inseamna ca e floare la ureche sa iti iei permisul.

| untu a răspuns:

Amenda sau inchisoare si va confisca masina pana sa inveti si sa dai examenul pentru permisul de conducere si sa dai examenul de sofat!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

De unde spanac le tot scoateti? Stii tu vreun articol din legislatia Romaniei sau caz precendet de confiscare a masinii pentru o asemnea infractiune?

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Asa am auzit din surse din politie! Era un secret care nu-l stie nimeni, dar va lansa acest articol pe viitor sau chiar in curand! Este o masura foarte drastica pentru ca politia vazand ca nimeni nu asculta si nu respecta reguliile de circulatie si ei conduca beti sau fara permis sau beti si fara permis!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Hai las-o. Tu zi-mi articolul din legislatia rutiera care permite confiscare masinii, nu imi zi tu de surse si alte nebunii.

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Sint proiecte de legi aspre pentru cei care incalca grav legislatia rutiera, dar asteapta sa fie votata, Constitutia tarii noastre nu permite si impiedica sa mai fie votata! Sint multe tari care confisca masinile celor care au incalcat grav reguliile de circulatie rutiera!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Proiectul de lege e proiect si atat. Trecand pe langa faptul ca nu s-a facut public niciun astfel de proiect in ultima perioada, ma indoiesc ca ai tu asemenea informatii. Si la urma urmei legislatia in vigoare e cea care conteaza.

Deci cand ai facut afirmatia te-ai bazat pe legislatia existensa sau pe ce ti-a trecut tie prin cap?

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate m-am bazat pe declaratia domnului fost premier Victor Ponta care a zis ca ar trebui sa fie inasprite sanctiunile legislatiei rutiere!

| Pool77 a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca, doar daca nu ti-au fotografiat numarul de la masina, in timp ce erai pe un drum public la volan.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Nimic,nu asa functioneaza legea.

| alice4stars a răspuns:

Poliția ar apela la tine si iti va da amendă.

| chioscuta a răspuns (pentru alice4stars):

Pai si eu as putea spune orice despre oricine.

| Aberdeen a răspuns (pentru chioscuta):

Trebuie să aibă dovezi.

| alice4stars a răspuns (pentru chioscuta):

Da, dar daca ti-ai memorat sau fotografiat numărul de masina...

| suntserios a răspuns (pentru alice4stars):

Ar fi o treaba daca s-ar da doar amenda pentru condus fara permis... nu?