| AvalohAlyn a întrebat:

Daca am cunoștințe de sănătate luate de prin enciclopedii/cărți de sănătate ce as putea face mai departe, mai mult?
Dar nu sa fac medicină, ceva in domeniu dar nu medicină alopata de 6 ani plus rezidențiat, ceva in domeniul sănătății dar care sa nu dureze ani de zile? Mă gândeam la medic sau asistent homeopat/naturist într-un cabinet ceva dar habar nu am nimic despre.Dau funda cui mă mai lămurește puțin.
Ptr că am auzit că nu se mai da pensie de boala pentru toate categoriile de afecțiuni ci doar cele foarte grave așa că vreau sa incerc sa fac ceva care îmi place.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi medic sau asistent medical daca nu urmezi scolile necesare, respectiv o facultate de medicina sau o scoala postliceala de asistenti medicali.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Ma refeream la medic sau asistent homeopat, naturist, fitoterapeut nu alopat.Tot asa iti trebuie si in acest caz?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ti-am spus si iti repet, nu poti fi medic sau asistent medical fara a absolvi o scoala corespunzatoare.

| Cameliapantiru a răspuns:

Ai putea să te înscrii la o școală postliceală de asistenți medicali. E mult mai scurtă ca durată decât Facultatea de Medicină, mai accesibilă ca nivel de informații și îți asigură șansa la un viitor frumos, într-o profesie cu mari satisfacții.