| anonim_4396 a întrebat:

Daca am implinit virsta de 50 de ani si am lucrat in grupa 2 de munca timp de 28 de ani, cind pot iesi la pensie?

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru fiecare an lucrat la grupa 2 beneficiezi in plus de 2, 3 luni(28 ani x 2, 3 = 6, 44 ). Din varsta standard de pensionare scazi 6, 4 (sase ani si 4 luni), rezulta varsta cand poti iesi la pensie.Trebuie sa mergi la oficiul de pensii, in functie de data nasterii cauta intr-un tabel si iti spune varsta la care poti iesi de drept, din aceasta varsta scazi 6, 4 si obtii data la care poti iesi conform grupei. (Ex.Admitand ca varsta de pensionare standard este de 57de ani-6, 4 = 50, 6 deci poti iesi la pensie la 50 ani si 6 luni). SUCCES!

| maryana5 a răspuns:

Varsta de 55 de ani este varsta minima pentru. pensionare, asta stiu de la tata. Puteti sa va pensionati mai devreme doar pe caz de boala.
sanatatewinking
xoxo, mary