| Ano20001 a întrebat:

Dacă am lipsit doua zile de la munca și m-au concediat sau îmi dau demisia pot sa am probleme la noua mea angajare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu este vorba de demisie si nici ce concediere, disciplinara sau nu, ci incetarea CIM a avut loc cu acordul ambelor parti, conform Codului muncii, citez:
"ART. 55
  Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
  b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;"
Vei fi platit pentru perioada lucrata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ai vrut sa scrii concediat (nu condeciat).
Daca ai fost concediat nu mai trebuie sa-ti dai demisia, concedierea inseamna incetarea contractului individual de munca din initiativa angajatorului pe motiv disciplinar, probabil pentru absente nemotivate.
Daca ai fost concediat disciplinar s-ar putea sa ai o problema la o noua angajare, cred ca nici unui angajator nu-i plac salariatii indisciplinati.

| Ano20001 explică (pentru Ioandelasal):

Dar salariu pe ce am lucrat pana acum oare mi-l mai da? Pe fisa de demisie scrie ca solicita desfacerea contractului de munca la cerere, potrivit articolului 55, lit b din Codul muncii înseamnă că am fost concediata displicinar sau altceva? Mulțumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ano20001):

In cazul expus nu este vorba de demisie si nici ce concediere, disciplinara sau nu, ci incetarea CIM a avut loc cu acordul ambelor parti, conform Codului muncii, citez:
"ART. 55
  Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
  b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;"
Vei fi platit pentru perioada lucrata.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-au propus sa pleci prin demisie, atunci angajatorul a fost ingaduitor cu tine.
Daca te concediau indisciplinar, atunci puteai avea probleme la urmatoarele locuri de munca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai lipsit doua zile de la munca ca ai fost bolnav? Sau ca nu ai avut chef sa mergi? Trebuia sa il anunti pe seful tau ca 2 zile nu mergi si sa i ei scutire medicala sau concediu medical de la medicul de familie, dar daca esti sanatos si ai lipsit ca asa ai vrut tu, atunci seful sau sefa, te a concediat, si la fel se va intampla oriunde te vei angaja, daca mergi 2 zile la munca si 4 zile stai acasa nu au nevoie de tine, esti fata sau baiat? Pe ce domeniu erai angajat/ă, si ce varsta ai?

| Ano20001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eram pe lucrator comercial, și am 21 de ani.Imi era foarte rău de aia nu am putut veni plus de asta nu aveam cum sa o anunț pe sefa din cauza ca nu aveam numărul ei de telefon ca eram cam noua, o luna sunt aici la munca dar când sa vin mi-a și zis sa îmi dau demisia nu a vrut sa înțeleagă deloc.Stau sa ma rog de ei?

| haileewatson a răspuns:

Daca ai fost concediat nu poti sa demisionezi. Contractul tau a incetat la initiativa angajatorului si nu mai ai ce sa faci. Poti avea probleme pe viitor daca viitorul angajatorul verifica chestiile astea.