| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă as ajunge /as fi ales președintele Romaniei (sa zicem) as face lege și ordine in România, ar domni civilizația și liniștea în România adică as face din România un stat polițienesc dar nu in sensul comunist ci pentru civilizatie, ordine, respectarea legii, liniste publica etc asta dacă as avea și susținerea Guvernului si Parlamentului.As propune guvernului sa facă un proiect și sa investească mulți bani din buget în Politie, Jandarmerie, DIICOT și Ministerul de Interne mărind foarte mult efectivele, mașinile, personalul, salariile polițiștilor și jandarmilor etc Apoi as propune face un plan și incepe modernizarea urgenta a sistemului de Sanatate neapărat.Iar apoi cel de Educație.
Tu ce ai face dacă ai ajunge președintele Romaniei? Ce masuri ai încerca să iei dacă ai putea în primul rand și ai avea si sprijin politic?

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Tot ce ai scris se cheamă dictatură. România nu este un stat în care președintele are puteri decizionale, precum în SUA, de exemplu.
Doi, reformele încep în primul rând prin a merge la vot și a încerca după 34 de ani de la 1989 să schimbăm clasa politică din temelii. Partide noi, politicieni noi, dar mai ales un președinte care să nu fie de la nici un partid. Dar, toate acestea sunt utopii!
"Agenturile străine" ne conduc.