| Nătărău a întrebat:

Este sau nu este România un stat polițienesc?

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Teoretic nu. Nici practic, dpmdv.
Politia are putere mult prea mica, parerea mea.
La noi, problema e Jandarmeria, nu Politia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, Politia afecteaza doar o parte din cetateni, cei care lucra cinstit-care pot plati amenzi. Nu are rost sa inchida/amendeze toti borfasii daca aia oricum nu pot plati.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu e vorba de infractori, ci de suprimarea dreptului la exprimare si blocarea opozitiei politice din a isi exercita drepturile si atributiile legale. Din pacate, cam e stat jandarmeresc in devenire...

| Nătărău explică (pentru anonim_4396):

Văd că TPU afișează a fi 3 răspunsuri, cu acesta 4, am primit notificare că Plato a răspuns și totuși eu nu văd răspunsul lui. Oare l-a șters între timp? Tu îl vezi pe-aici? Îi dai un copy-paste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nătărău):

în 6 Iulie | Plato a răspuns:
Teoretic nu. Nici practic, dpmdv.
Politia are putere mult prea mica, parerea mea.
La noi, problema e Jandarmeria, nu Politia.