Întrebare recomandată | yonutz63991 a întrebat:

Daca as cumpara un obiect de pe okazii si in locul lui sunt alte lucruri(fara valoare) pot face reclamatie si sa mi se dea banii inapoi? Sau cand ridic coletul de la posta sa il deschid de fata cu doamna de la posta si daca nu este produsul cerut sa nu mai il platesc si sa nu il iau?

5 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Incerci la OPC sau la politie, daca nu.Dar cel mai bine este sa-l deschizi si in fata postaritei sa fie martora, dar sunt mai multe chestii interpretabile.Banuiesc ca trebuie sa faci poze la dovada, conversatii etc.Dar pana la urma cred ca o s-o lasi balta.Asta numai daca nu sunt pusi bani multi la bataie.De exemplu, ieri mi-a ajuns o baterie originala de Nokia n95 bl-6f-50 de lei cu posta ramburs.Am cauta pe net sa vad, daca-i originala, nimic.Am incarcat-o aseara si nu m-a tinut decat pana azi la ora 4.Baterie de 1200mah, tine minte.Scria in anutn baterie Nokia bl-6f originala,noua, in tipla.I-am trimis mesaj respectivului, ca-l reclam la OPC, si a zis ca asa a luat-o si el si ca ma da in judecata pentru calomnie.I-am zis sa aiba parte de bani cum am eu de baterie. Ziceam sa ma duc la OPC, dar ma gandesc cu birocratia asta din ziua de azi imi pierd o gramada din timp si pentru ce? pentru un nenorocit de om, care tapuieste.Sa-l aibe D-zeu in paza.

| xFakeSmilex a răspuns:

Pai daca nu primesti ceea ce ai comandat poti face reclamatie. Este logic acest lucru.
Dar daca observi asta la posta nu poti sa il lasi acolo, fara sa il platesti. Adica cei de la posta nu au nicio vina!

| yonutz63991 explică (pentru xFakeSmilex):

Si daca fac reclamatie mi se dau banii inapoi, nu?

| xFakeSmilex a răspuns (pentru yonutz63991):

Pai depinde. Nu stiu prea multe despre acest site, nu am cumparat niciodata de pe el. Dar la celelalte asa fac. Infine, cred ca e un site serios.

| andreyuu a răspuns:

De obicei utilizatorii de pe okazii livreaza cu Fan Courier, cel putin eu asa fac, si cei de la Fan Courier spun cand trimit un colet sa il lase la vedere, ca atunci cand il primesti sa nu fie nicio banuiala, sau il desfaci de fata cu curierul care iti aduce comanda.
Chestia cu banii inapoi cred ca depinde de la un utilizator la altul.
Uita-te si la parerile celorlalti utilizatori despre utilizatorul de la care vrei sa cumperi. Asta nu inseamna ca daca utilizatorul este nou nu e de incredere.