Întrebare recomandată | stefania25 a întrebat:

Daca as fi presedinte asi decide ca infractorii sa fie supusi la detectorul de minciuni asa nu ar mai scapa.Voi cum ati proceda? Sunteti de acord cu mine?

Răspuns Câştigător
| oOSaritaOo a răspuns:

Sunt total de acord cu tine! Nu ştiu de ce nu se procedează aşa, de ce se chinuie să adune dovezi şi alte chestii când îl poţi întreba pe om pur şi simplu dacă a făcut vreo infracţiune sau nu! M-am gândit şi eu la asta odată. laughing

| stefania25 explică (pentru oOSaritaOo):

Stiu..pe bune acum aduni suspectii si ii intrbi(l-ai omorat)si gata ai terminat.:-))

| oOSaritaOo a răspuns (pentru stefania25):

Da.

| Adrianetc a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Detectorul de minciuni nu detecta minciunile, dupa cum i este numele, el doar arata pulsul, tensiunea. pentru ca atunci cand un om normal minte, i creste pulsul. Dar nu este greu de pacalit aparatul. In concluzie este un aparat nefolositor/

| oOSaritaOo a răspuns (pentru Adrianetc):

Păi infractorii ăia mărunţi care nu au avut experienţe cu aşa ceva, nu cred că îl pot păcăli...

| Adrianetc a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Da, insa nu 100% arata, pentru ca persoana pur si simplu poate avea emotii in fata unor oameni care-l interogheaza, si daca spune adevarul, degeaba, i creste pulsul, si e vinovat? nu.

| KodrutZ a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Sinteti stupizi. Ati auzit vreodata de mincinosi patologici? Unde mai pui ca sint oameni antrenati sa pacaleasca detectorul (spioni etc).

| oOSaritaOo a răspuns (pentru KodrutZ):

Deci, în primul rând eu nu sunt stupidă. Că sunt mică e altceva, tu ăsta mare. Şi în al doilea rând eu vorbeam de acei oameni care odată în viaţă, din greşeală -un om obişnuit, poate fi o cunoştinţă-omoară pe cineva. Acele persoane care nu au vorbit în viaţa lor cu un poliţist, cum pot să fie antrenaţi să mintă? straight face E adevărat că sunt unii antrentaţi, dar eu nu vorbeam despre ei.

| KodrutZ a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Pot fi mincinosi patologici. Pot avea personalitati multiple. Pot avea probleme cu tensiunea si sa para ca mint dar sa spuna adevarul.

| Gabitzu246 a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Pentru ca aceasta metoda nu functioneaza pe toate persoanele.

94 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Detectorul de minciuni nu este infailibil, asa ca unii vinovati il pot insela iar altii nevinovati sa apara ca vinovati, depinde mult si de emotivitatea persoanei. De aceea nu se accepta ca proba numai detectorul de minciuni, fiind nevoie si de alte probe (stiintifice si martori) cu care sa se coroboreze si nimeni nu poate fi supus la aceasta proba daca nu este de acord.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin, am vazut ca mai multi reiau ideea cu presedintele.
Trebuie sa stii ca presedintele nu poate decide ca infractorii sa fie pusi la detector, nu are nici macar dreptul de initiativa legislativa.
O asemenea prevedere ar trebui sa fie inclusa in Codul de procedura penala si aceasta o poate face numai Parlamentul si cu majoritatea membrilor fiecarei camere.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu sunt de acord cu opinia ta.
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca as fi presedinte as instala pedeapsa cu moartea pentru toate infractiunile ce tin de omor, viol, pedofilie...etc
Orice infractiune ce se pedepsea cu mai mult de 10 ani sa se pedepseasca cu moartea...si asa se scapa de rata infractionalitatii.

2 ) Chestia cu detectorul de minciuni nu e 100 % sigura.
Sunt multe persoane care pot sa il pacaleasca.
Totul tine de abilitatea de a iti pastra calmul

| dragos9234 a răspuns (pentru Apache):

Poti omora pe cineva nevinovat prin pedeapsa cu moartea.

| Iulia295 a răspuns (pentru Apache):

Sunt de acord cu tine!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ar mai fi politie daca toti infractorii ar fi sinceri.

| Minks a răspuns:

N-o sa ajungi in veci, un presedinte agramat n-ar fi deloc potrivit pentru tara asta. happy
Ps: "as".

| stefania25 explică (pentru Minks):

Auzi tu nu ai gresit niciodata am scris pe tableta ce vrei tine comentariile de genul asta pentru tine

| pwp a răspuns:

Eu i-as inchide indiferent de rangul lor social....ma deranjeaza ca in tara asta in care traim cei cu bani sau persoanele publice ucid si nu stau nici macar o zi in inchisoare..trist!

| vali1985 a răspuns:

Sunt de acord cu tine!

| Încrucişătorul a răspuns:

Vrei sa strige hotul "Hotii!"?

| Dvxy97rulov a răspuns:

Nu e o proba in instanta.

| doctorandus a răspuns:

Detectorul de minciuni n-are validitate si incredere, e bun doar de instrument de recuzita pentru stors marturisiri de la naivi.

| WR104 a răspuns:

Super idee a-i, bravo, esti tare, t-e pup.

| TheAce a răspuns:

Detectorul de minciuni e folosit insa nu poate fi considerat drept o proba conclusiva la proces. Daca veti citi notiuni de drept veti intelege exact de cehappy

| Niiiicu a răspuns:

Mai intai iti doresc sa ajungi presedinte iar apoi detectorul de minciuni poate fi usor pacalit, eu in schimb i-as santaja cu ceva gen familia sau pur si simplu parnaie pe vecihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"...v-as amaneta pe toti si nu m-ati prinde!" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mincinos patologic va minti asa cum respira si va scapa, fiindca la el adevarul este ceia ce spune si crede si el.deci va minti pana si detectorul de minciuni.de aia nu e luata ca proba in instanta, procedura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-aş băga la închisoare direct. Fără judecări seculare prin instanţă, fără toate prostiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Toti spun ca daca ar fi ei presendinti ar face asa si asa. Uite cum sta treaba, poligraful nu e asa de precis precum crezi tu.

| kteichd a răspuns:

Sunt perfect de acord dar ce o sa faci cu SOCIOPATII deoarece lor le lipseste regretul ca au facut rau altora..Deci nu au remuscari adica detectorul de minciuni NU ARE CUM SA II ''PRINDA''

| c0ton a răspuns:

Eu sunt e acord pentru ca ei daca ia-i crede sa zicem ei zic nu domnule nu-i cunosc pe acei oameni pot minti si cand ies pot fura ucide chiar si altl dar daca ste un detector de minciuni sti daca spun adevarul sau nu asa e mai sigur.

| c0ton a răspuns:

Bravo ca iti pasa

| Laurretta a răspuns:

As proceda la fel ca si tine. Si pedepsele ar fi mult mai asprewinking

| Florincrap a răspuns:

Da,pentru fiecare minciuna spusa o luna de inchisoare. Ar fi un sistem foarte bun de reeducare a infractorilor.

| Nordic a răspuns:

Detectorul de minciuni poate fi și el păcălit.

Răspuns utilizator avertizat
| liliacALB a răspuns:

Total de acord. Chestia cu pacalitul aparatului nu e asa de simpla. E foarte posibila, recunosc. dar cei mai multi infractori sunt oameni "deosebiti" si nu cred ca se pot stapani asa bine... big grin

| slowswag a răspuns:

Sunt de acord!