| AvalohAlyn a întrebat:

Daca as fi președinte l-aș pune premier pe Vasile Bănescu. Purtatorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, care mi se pare un om integru și foarte diplomat.
Ce părere aveți? Ați fi de acord?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un presedinte nu poate desemna ca premier pe cine vrea ci doar pe cine poate, avand in vedere prevederile Constitutiei Romaniei.
Este obligat sa desemneze premierul propus de partidul care a castigat majoritatea parlamentarilor in alegeri (cel putin 50% plus 1) sau de la coalitia de partide care are aceasta majoritate.