| anonim_4396 a întrebat:

Daca Base schimba constitutia si va avea dreptul la un al treilea mandat, il mai votati? straight face

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

Bro, or sa fie destui care pentru 50 de lei sau pentru o punga cu zahar si faina o sa il voteze.
Eu nici nu stiu daca merita sa mai merg la vot!

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele nu poate schimba Constitutia, este o procedura lunga si greoaie, depinde de Parlament(unde nu are 2/3), de Curtea Constitutionala si apoi de referendum. Si apoi, chiar daca ar putea, nu cred ca mai este interesat de un mandat. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In alegerile partiale din Neamt si Maramures, cateva mii bune de alegatori au votat PDL, desi toata lumea era convinsa ca acei candidati nu vor aduna decat, cel mult, voturile familiilor lor. In Neamt, candidatul PDL a si castigat.
Ce raspuns mai clar decat asta vrei? Se gasesc destui idioti masochisti (vorba lui @Hombre). Si stii care-i partea proasta? Ca sunt "prosti, dar multi".

| alessia5158 a răspuns:

Bro,
Intrebarea ta este insinuanta si vadit instigatoare! --- stie toata lumea CE ANUME vrea Basescu sa schimbe :
*parmament unicameral cu max. 300 parlementari
*se elimina din Constitutie prezumtia caracterului licit al averii
*se elimina imunitatea parlamentarilor pentru altceva decat declaratii politice si activitate parlamentara
* limitarea posibilitatii Guvernului de a-si angaja raspunderea; angajarea raspunderii se poate face o singura data pe sesiune, pe o singura lege
*in Consiliul Superior al Magistraturii, se mareste numarul reprezentantilor societatii civile de la doi la sase.
*datoria publica sa nu depaseasca 60% din PIB
*se consolideaza dreptul presedintelui de a declansa un referendum, dar se creaza obligatia si pentru Parlament ca in 30 de zile de la solicitarea de aviz facuta de presedinte sa se dea in mod obligatoriu raspuns. Daca nu primeste raspuns, presedintele poate emite decretul de initiere a referendumului, care prevede data si problemele in care electoratul e consultat.
---astea sunt numai cateva din modificarile care trebuiau facute sau cel putin initiate de catre antecesorii sai --- dar n-au facut-o!

| alessia5158 a răspuns:

@Bro,
Doua lucruri stii ( sau ar trebui sa stii! ):
* Basescu NU mai poate candida pentru al 3-lea mandat(art. 81, Constitutia Romaniei) si NU in acest sens vrea sa schimbe aceasta Contitutie
*adolescentii ( "grosul "userilor pe TPU), chiar daca nu au drept de vot, pot deveni potentiala masa de manevra pentru orice organizatie subversiva care vehiculeaza, in randul lor,incitari de genul : "Basescu schimba Constitutia pentru a avea dreptul la un al treilea mandat ".

--- pentru aceste motive am catalogat intrebarea ta drept " insinuanta si instigatoare"!--- postand-o in spatiul virtual, ori esti de la "agenturile straine"( vorba lui Ceausescu!) ori, cand ai postat intrebarea, erai drogat cu licoarea lui Bachus ( chestie pe care, contrar celor sustinute de tine, n-am observat-o la Basescu la nicio iesire in public!)

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @BRO! Tu crezi că nu și-a făcut deja plinul? Of sper să nu mai candideze, ai văzut câți susținători are în rândurile populației din Moldova care a solicitat și a obținut cetățenia română peste noapte? Mi-e deja rău!
O seară cu zâmbet să ai!

| Hombre a răspuns:

Sunt destui prosti ca sa il voteze, nu cred in desteptaciunea poporului roman, si-a demonstrat o nevoie asidua de a fi f*utut.

| Hombre a răspuns:

@alessia5158 esti credula si usor de manpulat, restul ti-a spus @Bro. A, si inca ceva, pedelist-o, asta de la mine pentru ca spui numai prostii.Ca sa pricepi si tu putin desii ma indoiesc, Basescu vrea sa-si salveze curu' sa nu fie suspendat in cazul in care castiga opozitia ca sa-r putea sa faca cunostinta cu mititica, el si alti bagabonti care ciordesc acum fara nici-o teama si rusine.Deci la gunoi cu el, si-a facut de cap destul si nimic bun decat in viziunea celor ca tine. Hai spune-mi si mie ca fac instigare, comunista altoita si vopsita.Si la pascut cu caprele s-au ia-ti un mop si andrele sa impletesti ciorapi cu ele ca asa si-a prezentat alta idioata Elena Ceauses...pardon Udrea progamul politic in campania electorala si acum sta cu curul pe 4 miliarede buget si construieste patinoare, bazine de inot, sali de sport si telegondole pe care nu le foloseste numeni. Nu e de tine politica nici sa o gandesti nici sa vorbesti. MUCLES

| Hombre a răspuns:

@alessia5158, ai luat cea mai intelepta hotarare ca mi-ai dat stupid si mai scapat sa citesc o alta eventuala prostie in cazul in care imi dateai replica.

| justitiarul a răspuns:

laughingBRO nu vrei tu mai bine sa ma injuri decat sa ma intrebi asta?

| DakotaRoyse a răspuns:

Gândeşte-te că majoritatea pe TPU sunt minori. Noi nu prea avem cum să-l votăm. Doar părinţii, bunicii noştri. Care dacă au votat cu el atunci, acum probabil că nu mai votează.
Dar, vorbesc pentru cunoştinţele mele, care nu vor vota şi nici nu au votat cu Băse până acum.

| hummer24 a răspuns:

E bolnav, e terminat se vede dupa el, nu cred ca termina nici mandatul astawinking

| benny a răspuns:

Nici nu are nevoie de voturi se pune singur presedinte, ca na e bossu'

| LaLaura a răspuns:

Chiar dacă schimbă constituția (oricum trebuie referendum pentru așa ceva) nu are cum să facă 3 mandate pentru că nu îi permite UE și nu îi permite nici să o modifice.(în toată Europa de fapt în toată lumea -exceptând monarhiile - au voie doar 2 mandate(succesive sau nu). Și nu l-aș mai votat, nu pentru că a făcut ceva greșit, ci doar că îi trebuie ceva nou Rom. ( are 8 ani de când e președinte).

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Normal pe mine nu m-a afectat criza, ce mi pasa mie de voi! Sa faca sapun din voi daca nu sunteti in stare sa va castigati o paine sa mancati!

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Nu l-am votat si nu-l voi vota niciodata at wits' end

| Artemisia a răspuns:

Nu am dreptul la vot inca, dar si daca as avea, nu as merge la vot, ce rost are? Nu merita sa irosesti timpul cu votarea unor persoane de rahat.

Răspuns utilizator avertizat
| zăGhost a răspuns:

Eu zic c-o să păţească ca Ceauşescu de mai prinde încă un mandat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iandelasal, situatia e ipotetica. Dar sa fim realisti, schimbarea constitutiei este aparent greoaie. Sa ne amintim de Nastase-Multe-Case, care stim noi cum a schimbat constitutia si datorita caruia ne-am procopsit cu mandatul presedintelui de cinci ani. Asta pentru ca era ferm convins ca va cistiga alegerile si va trona el zece ani. Da' na, socoteala de acasa, nu se potriveste cu aia din tirg. A pierdut putoarea si a cistigat betivu.

Alessia5158... SI CE L-A IMPIEDICAT SA FACA ASTA PINA ACUM? Au trecut deja opt ani de domnie, nu mai poate da vina pe "antecesorii sai". Asta o putea face la inceputul primului mandat, nu la finele celui de-al doilea. Si-a amintit subit acum, cind mai e putin si vin alegerile parlamentare, ca deh, da bine in urechile poporului.
P.S. Alessia5158, apropo de remarca ta ca "intrebarea este instigatoare". Asta e chiar amuzant. Si la ce anume instiga intrebarea?

| andrrei08 a răspuns:

Noi, cei care iti raspundem acum, in mare parte l-am scuipa. Daramite sa-l votam intr-un al treilea mandat. DAR a fost votat doua mandate la rand de cei prosti dar multi... ceea ce spune destule despre noi ca popor.

| AnNa_2342 a răspuns:

Eu una binenteles ca nu. Si sincer nici nu l-am votat. Bine asta cel putin o mare parte din familia mea blushing. pentru ca eu sunt minora si nu am drept de vot. Dar consider ca am fost destul de prosti sa il aleaga pe " SUPER BASE "laughing.Si sincera sa fiu consider ca el nea adus in prag de criza. Tot ce conteaza acum e ca noi sa deschidem ochii cel putin in ultimul ceas ca daca il alegem iar ne punem singuri streangul de gat. Si tot noi astia de rand tragem consecintele ca nu trage unu ca el. Ca unu ca el are grija sa se asigure oh go on singur pe parcursul mandatului.

| marius242424 a răspuns:

Nnnuuuuuuuuuuuuuuuuuu