| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva a facut accident si o fata de 15 ani a murit in accident ce pateste soferul?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soferul vinovat va fi cercetat penal si, probabil, trimis in judecata pentru ucidere din culpa, conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni."
Pedeapsa primita depinde de la ce alin. a infractiunii va fi incadrat, respectiv alin.1 sau 2 si de instanta de judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde a cui a fost vina. Soferul clar va fi urmarit penal, daca reiese ca nu a fost vina lui e achitat sau se opreste urmarirea penala inainte sa fie trimis in judecata... daca e gasit vinovat puscarie, probabil cu suspendare, daca nu are atencedente penale

| Alexandru55667 a răspuns (pentru suntserios):

El e vinovatul, in accident a fost doar masina in care era el cu fata in masina.

| Liviu a răspuns (pentru Alexandru55667):

Cauta-l pe iondelasal si intreaba-l, roaga-l frumos sa iti explice.

| Andreeush a răspuns:

Daca șoferul e vinovat de accident i se va face dosar penal si o sa suporte consecintele.

| aXy99 a răspuns:

Sa inteleg ca fata de 15 ani care a murit se afla in masina care a facut accident?

| Dismally a răspuns:

Probabil va face cativa ani de inchisoare.

| romeo78 a răspuns:

Depinde de circumstanțele morții! De la dosar penal dacă decedată era în autovehicul sau pe trecerea de pietoni, cu o condamnare cu executare, pentru omor din culpă sau cu suspendare, cu amendă în cazul în care decedată a traversat prin loc nepermis.

| ziftode a răspuns:

Daca a baut, a avut viteza, etc. adica se dovedeste ca el e devina, atunci e omor, fara intentie, dar tot omor e

daca i-a sarit in fata masinii care mergea cu viteza regulamentara si a murit ca s-a lovit la cap (poti sa mori in baie, cand cazi din picioare si sa te lovesti la cap si sa mori) atunci poate mai scapa

ca sa iti dau un exemplu, a fost odata un sofer de bascula, care s-a dus cu bascula acasa, a parcat-o regulamentar, a stat vreo 2 ore acasa si apoi a plecat cu bascula inapoi la lucru, si l-a oprit politia ca a omorat 3 copii... ce vina poti sa ii dai omului ca IMBECILII DE COPII (si de parinti care nu au avut grija) s-au suit in bascula, nu au plecat pana a plecat bascula, soferul nu a vazut absolut nimic, si au murit in bascula ca au fost aruncati de colo colo la frane si curbe, si nu aveau de ce sa se tina

deci, poate dai mai multe detalii happy

| Roelly202 a răspuns:

Dosar penal omor din culpa