Întrebare recomandată | bulaid a întrebat:

Daca donez apartamentul sau alt bun copilului care este casatorit, daca acesta divorteaza dupa ce fac actele de donatie, imparte acel bun cu persoana cu care este casatorit?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce se trece in contractul de donatie la donatari(cei care primesc donatia). Daca este trecut numai fiul atunci bunul donat este bun propriu al acestuia, indiferent daca este sau nu casatorit. Daca este trecuta si sotia atunci este bun comun.

10 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

Bine ar fi sa te gandesti doar la copilul tau.Nu stii ce se va intampla pe parcurs.Actul de donatie, fata de cel de vanzare cumparare, este reversibil, asta depinzand de clauzele din actul de donatie.Vanzarea-cumparare,cred ca se poate interpreta ca un bun dobandit in timpul casniciei, amandoi fiind platitori in cadrul contractului.Donatia este specifica si greu atacabila! Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

De preferat act de vanzare-cumparare.Indiferent ca este copilul tau sau un strain.

| al3xander a răspuns:

Din cate stiu eu da

| Jee354 a răspuns:

Da.Pentru ca asa se face la fiecare caz.

| s3v3n7 a răspuns:

Asta tine de bun simt, normal ar fi sa imparta totul deoarece asa ii frumos si un om normal asa s-ar comporta.

| Annonnymous a răspuns:

Nu,deoarece in act scrie "Cadou"iar asupra lui nu are nimeni drept

| xSkrillex a răspuns:

Trebuie sa donezi doar copilului trebuie doar el sa semneze si ramane al lui orice s-ar intampla

| caty2012 a răspuns:

Depinde ce trece in contract sper ca te-am ajutat

| MaraAvadanei a răspuns:

Daca actul de dontie e numai in favoarea copilului, atunci e bun propriu, chiar daca e cas. In caz de divort, nu va intra in masa partajabila. Daca e donat la ambii soti, atunci e bun comun.

| bulaid explică:

Multumesc mult pentru ajutor.