| AnoAnonima0 a întrebat:

Daca era așa de bine pe vremea lui Ceaușescu de ce poporul român a fost de acord sa fie omorât?

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Cine ți-a zis că era bine? Poate le era bine doar unora, dar din ce auzisem eu nu se găsea mai nimic, nici măcar să cumperi. Plus că munceai ca un sclav în agricultură, și-ți luau până și din animalele pe care le creșteai tu. Să nu mai zic că nu aveai deloc voie să fii împotriva acestui regim, că veneau și te luau noaptea și te băteau sau cine mai știe ce. Dacă era așa bine nu se mai ajungea la revoluție.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Bine zis, "din ce auzisem"

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Păi părinții au prins comunismul, să nu mai zic de bunici. Pentru mine mărturia lor este suficientă.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Si parintii si bunicii mei au prins acele vremuri, desigur, mi-au spus ca nu se traia foarte bine in anii 80. Bunicul meu a lucrat in agricultura, dar nu se vaita ca a muncit ca un sclav. El isi aduce aminte cu nostalgie de vechiul lui loc de munca. Nu avea cine stie ce rol ca sa se distreze sau sa stea degeaba, muncea, dar ii placea. Stra-bunica mea avea o multime de pasari si statul nu s-a atins deloc de ele.
Insa, cand s-a facut colectivizarea, statul a cam furat animalele si terenurile Romanilor.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Păi terenurile erau toate la colectiv, abia după revoluție s-a împărțit pământ la cei care aveau normă. Cât despre bunicul meu, era tânăr, avea și el săracul un cal și o căruță, el fiind orfan de ambii părinți încă de la 12 ani. Și i-au luat comuniștii și calul și căruța. Dar a făcut mult mai multe comunismul decât înrobirea poporului român. Numai câte victime au existat din cauza acestor tirani. Trebuiau încarcerați pe viață fără drept la libertate, nu executați. Și o altă greșeală a fost că după revoluție, comuniștii și-au făcut partid și au candidat la președenție. O altă greșeală a poporului român, că au permis asta.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Da, sunt de acord cu tine aici.

31 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Poate pentru ca nu era mai bine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu era deloc bine de ce crezi ca l au omorît, se saturase poporul de foamete si frig.Saracia domnea.

| AnoAnonima0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da așa e dar din cate observ cam regreta lumea că cică mai bine era pe vremea lui nu era atâta tiganie, era multa agricultura, învățământul mergea foarte bine și toți aveau de munca cu toate că în vremea aceea era viata grea și fără dreptul de viață.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti se pare tie ca l-a intrebat cineva pe poporul roman daca sa il omoare pe Ceasca?

| AnoAnonima0 explică (pentru GabiDumitrescu):

Într-o mare parte și poporul e de vina.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NU; nu poporul a dorit moartea lui. Poporul a cerut sa primeasca o pensie ca oamenii simpli si sa locuiasca intr-o garsoniera intr-un cartier muncitoresc, atat familia lui, cat si toti activistii P.C.R.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti gandesc asta, stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea Comunismului se bazează pe o utopie. Oamenii au apreciat conceptul din spatele Comunismului care încerca sa le ofere oamenilor comfortul sentimentului de egalitate, însă la conducere era un om şi este demonstrat că un om care deține putere îşi va dori din ce în ce mai multă, mai ales că Nicu Ceauşescu avea doar ciclul primar terminat, asta înseamnă că nu prea ştia să se conformeze.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

ERONAT : la conducere era un grup de oameni cu interese meschine; chiar si lingai cu acreditari academice care si azi sunt considerati "bune exemple de urmat". sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tu consideri ca poporul roman a avut vreun amestec? Poate as fi considerat si eu atunci, dar vazand unde a ajuns tara asta in aproape 30 de ani, acum sunt mai mult decat convins ca a fost vorba de o lovitura de stat.

Sunt de acord cu ce ai scris aici, dar am vazut ca mi-ai votat raspunsul ca 'eronat'.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca organizator al Baricadei de la Inter si ca participant la formularea celor 8 puncte de la Timisoara : te rog sa nu intri in polemici, pe un subiect pe care nu il stapanesti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si unde-i punctul 8 de la Timisoara?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

La lichelele si tradatorii care au preluat fraiele institutiilor de forta, incepand cu 24.12'89, cu ajutorul prostovanilor care doar se faceau ca muncesc prin intreprinderile Romaniei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce nu a fost lasat Ceausescu sa vorbeasca in fata Marii Adunari Nationale si a fost executat (singurul lider comunist executat in urma revolutiilor din '89 si pana la caderea URSS '91) daca revolutia asta a fost infaptuita si dorita de romani si nu de cei care fac revolutiile la nivel global?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai, copile? cata strategie politico-militara ti-ai insusit prin studiu intr-o institutie oficiala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vad ca imi raspundeti la intrebari prin alte intrebari, mai bine incheiem discutia aici. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Https://i.imgur.com/Skaya8n.png - ati dat un raspuns excelent aici. Dar astept raspunsul, de ce in acest caz nu a fost respectata dorinta poporului?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai indicat; nu avem repere comune in dialog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era chiar asa de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai era asa bine (probabil urma sa fie, nu avem de unde sti), dar poporul roman n-a avut niciun amestec.

Răspuns utilizator avertizat
| nirocino a răspuns:

Tu crezi ca marile puteri intreaba poporul respectiv cand pun de o "revolutie"?! happy
E mai "elegant" sa jefuiesti niste tari fara un razboi armat ci prin mijloace economice, cu complicitate interna.
Cat despre Ceasca, era rau si atunci si e rau si acum, altfel de ce naiba ar pleca atatia oameni in vest sa-si gaseasca o viata mai buna?!

| OAly a răspuns:

Era bine dintr-un anumit punct de vedere. Din alt punct de vedere era rau. Oamenii au tendinta sa uite lucrurile neplacute si sa le tina minte pe cele placute, mai ales daca compara doar partea care le-a placut cu prezentul si nu trecutul in intregime

| Volsvagan70 a răspuns:

Pentru ca poporul roman este extrem de manipulabil si inapoiat.

| Chernobyl a răspuns:

Era bine pentru cei ce locuiau la oras dar pentru pentru cei care locuiau la sat era oribil trebuia sa de-a vitelul la stat laptele tot la fel si la fel si cu ouale, te muncea ca pe animal, si da ca mai exista regimul comunist traiam ca in Coreea De Nord murea Nicolaie Ceausescu si venea la putere vreun nepot de-a lui si nu aveai voie sa parasesti Romania da ca te-ai nascut in ea.