| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu am 13 ani si bunicul meu vrea sa-mi dea o casa mie poate si unde ar trebui sa mergem?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar trebuie sa mergi cu un parinte sau alt reprezentant legal. Poate sa-ti faca donatie si aceasta se face la un notar public din localitate sau din apropiere.
In primul rand trebuie sa mearga bunicul la notar, pentru ca acesta sa solicite extrasul CF pentru autentificare. De la notar va afla tot ce mai trebuie sa faca si cat costa donatia si notarul va fixa o zi cand sa va prezentati pentru incheierea contractului de donatie.

1 răspuns: