| David15 a întrebat:

Daca eu cu iubita mea suntem minori(17 ani) si ea vrea sa doarma la mine, dupa 7 luni de relatie, dar parintii ei sunt cam ciudati si exagereaza prin amenintari cu politia, poate sa doarma la mine? Sau dpdv legislativ chiar imi pot crea probleme in privinta asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si ar trebui sa aiba acordul lor ca sa doarma la tine, dar nu este chestie de politie.
Codul penal nu pedepseste actul sexual cu un minor daca acesta este de comun acord, minorul are peste 16 ani si diferenta de varsta nu este mai mare de 3 ani.

| David15 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Partea cu actul sexual, am trecut de mult timp de faza aceea si părinții stiu si nu au avut o problema cu chestia aceasta. Dar in schimb au o problemă cu dormitul, si de aici am zis ca sunt cam ciudați...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Diferenta de 3 ani se aplica doar celor sub 16 ani.

4 răspunsuri:
| Crescent a răspuns:

Daca iubita ta nu are 18 ani parintii iti pot crea probleme.

| David15 explică (pentru Crescent):

Ma interesează din punct de vedere legislativ ce se prevede mai exact. Imi puteti da un paragraf sau alineat?